Přeprava nadrozměrných zásilek je tak trochu věda

Po celém světě denně cestuje nespočet lidí, ale také zásilek. Z jednoho konce světa na druhý putují balíčky, po Evropě cestují kamiony s potravinami a dalším zbožím do obchodů a čas od času je potřeba přepravit také něco velkolepějšího – třeba celou továrnu, kontejner, kovoobráběcí stroj nebo pec. A to už je jiný šálek kávy.

Přeprava nadrozměrných zásilek má svá jasná pravidla. Zatímco malé balíčky a krabice naskládáte do dodávky či kamionu, k převážení velkých strojů potřebujete speciální vybavení, a především dobré plánovací schopnosti, aby všechno klaplo.

Speciální technika je základ

Nadrozměrná přeprava je realizována pomocí tahačů, teleskopických návěsů, hlubinných návěsů a mnohé další techniky. Masivní stroje jsou často potřeba už pro naložení zásilky. Vždyť náklad obvykle váží desítky tun.

Ani cesta není jen tak

S tak těžkým nákladem není možné vydat se na jakoukoliv silnici. Je potřeba vybírat cesty v dobrém stavu, brát ohledy na rozměry nákladu – především na výšku, aby se dalo projet pod všemi mosty cestou. Zároveň se musí vzít v úvahu hmotnost, některé mosty mají zase omezenou nosnost. Nadrozměrná doprava je vždycky taková výzva. Je potřeba prozkoumat trasu, sjednat pojištění a zajistit všechna nezbytná povolení.

Chce to zkušenosti

Pro nováčky bývá nadměrná přeprava poměrně obtížná, zavedené společnosti už ale po letech působení dobře vědí, na co si dát pozor, a tak dokážou náklad dovézt do cíle i přes možné problémy. K takovým patří i logistická firma Easy Logistics, s.r.o. Založená byla už před více než deseti lety, spolupracuje dokonce s Českou agenturou na podporu obchodu – Czech Trade. Náklady přepravují do více než 60 zemí světa, sami vlastní tahače značky Volvo, návěsy Faymonville, Schwarzmüller a Broshius. Zároveň spolupracují se zahraničními logistickými společnostmi, takže jsou schopní přepravit zásilku opravdu kamkoliv. Sami navíc dodávají, že přeprava nákladů do státu, kde ještě nebyli, pro ně bude jen další výzvou.