Jak prát vlněný svetr – rady odborníka

Svetry jsou typem oblečení, který využívají nejenom muži, ale i ženy, není divu, jelikož sortiment dámských svetru je velmi rozmanitý. Umí zaujmout nejenom svým vzhledem, ale i svými funkčními vlastnostmi – hřejivost, stejně jako umí zaujmout i svou pohodlností. Aby vše zůstalo zachováno, je třeba dodržovat i správnou péči o něj. Podívejte se s námi na nejdůležitější rady týkající se toho, jak prát vlněný svetr.

Na pračku raději zapomeňte

Ano, pračka dokáže ušetřit práci a umí oblečení jednoduše a efektivně vybrat. To ale platí především u klasických materiálů, jako je bavlna, nebo třeba polyester. Pokud jde o vlněný svetr, je třeba pračku raději vynechat. Jde o materiál natolik citlivý, že se mohou při praní v pračce objevit problémy spojené s tím, že se svetr srazí, nebo se na něm udělají žmolky. Jediným správným postupem je tedy praní v ruce.

Připravte lázeň s vlahou vodou

Je jedno, kde budete svetr prát. Může to být třeba ve vaně, nebo to může být klasický čistý kýbl. Důležité je využívat výhradně jenom vlažnou vodu, do které přidáte trochu pracího prášku. Opět ne ledajakého. Dejte pozor na to, aby se jednalo o prací prášek výhradně určený jenom k praní vlny. Ten je pro vaše účely tou správnou volbou.

Svetr namočte a začněte s mácháním

Jakmile je lázeň připravena, můžete do ní svetr namočit. Chvíli ho nechte ponořený ve vodě a poté ho začněte s citem máchat. I zde je dobré myslet na maximální opatrnost. Při máchání byste svetr neměli ani ždímat, ani ho jakkoliv vytahovat – tedy držet ho za jeho okraj a zvedat z vody. Je nasáklý vodou a tak by se mohl při takovém postupu deformovat. Ideální je nechat ho v lázni a lehce s ním pohybovat.

Špinavou vodu vylijte

V tuto chvíli se dá říci, že je svetr v podstatě vypraný. Nyní je dobré ho opatrně z nádoby vyjmout a uložit třeba do umyvadla. Vodu z nádoby, popřípadě z vany vylijte pryč, jelikož bude pravděpodobně špinavá. A to jak od nečistot, tak i od případné barvy, kterou může svetr lehce pustit. Pokud svetr perete v kýblu, nejenom, že špinavou vodu vylijete, ale také nezapomeňte kýbl důkladně vypláchnout, aby byl dokonale čistý.

Připravte si lázeň se studenou vodou

Nyní opět připravte lázeň. Zatímco v první fázi se jednalo o lázeň vlahou, zde je třeba napustit vodu výhradně studenou. Tento krok rozhodně nepodceňujte a dbejte na to, aby voda opravdu studená byla. Také už do vody nepatří ani žádný prací prášek. Jednoduše se musí jednat o dokonale studenou a čistou vodu z kohoutku.

Svetr opět vymáchejte

Svetr opět vložte do vody. Už ho nemusíte nechat namáčet, jelikož můžete přejít opět ke klasickému máchání. I zde je třeba postupovat obezřetně, jak bylo popisováno v prvním případě. Snažte se svetr nevytahovat a zároveň buďte důkladní v tom, aby voda svetrem skutečně dokonale prostupovala. Takto ho máchejte několik minut. Pokud je voda opravdu studená, můžete ho máchat do té doby, než vás začnou studit ruce.

Připravte si čistý a suchý ručník

Jakmile je svetr vymáchán v čisté vodě, již ho můžete vyndat. Samozřejmě opět opatrně, aby se vám nevytáhl. V rukou ho můžete lehce zmáčknout, abyste odstranili přebytečnou vodu. Následně váš svetr rozložíte na čistý ručník. Ten poté začnete rolovat. Díky tomu odstraníte ze svetru přebytečnou vodu, která se vsákne do ručníku. Jedná se o velmi šetrné ždímání, v rámci kterého máte jistotu, že vašemu svetru rozhodně nijak neublížíte.

Připravte si druhý suchý a čistý ručník

Jakmile je svetr vyždímán, opět ručník rozložte i se svetrem a ten opatrně vezměte. Následně ho položte na druhý čistý a suchý ručník a nechte ho uschnout. V tuto chvíli také doporučujeme svetr roztáhnout tak, aby měl stále svůj požadovaný tvar.

Péče o kvalitní svetr je snadná

Máte z daného postupu obavy? Může se stát jednodušším. Jak? Když si koupíte kvalitní svetr. Ten bude mít mnohem menší tendence se vytáhnout, nebo se dokonce srazit. Praní svetru tak bude výrazně jednodušší a lehčí.