Potřebujete vybrat žárovku? Poradíme, jaké parametry sledovat

Už si ani nedokážeme představit život bez elektřiny a osvětlení. Do svítidel je potřeba jednou za čas koupit novou žárovku. Dlouhá životnost LED technologie nám po čase dá pocit, že to vlastně není potřeba. Jakmile však doslouží, najednou nevíme, čím ji nahradit. Buďte připraveni a podívejte se na praktický návod pro výběr žárovek.

Správný závit

Jedním z důležitých parametrů je správný závit. Na výběr máte z několika možností. Hodně se objevují například žárovky se závitem E27 a E14. Výjimkou ale nejsou ani varianty označované jako GU10 nebo GU5.3. To, jaký typ zvolit, záleží na konkrétním svítidle. Údaj o potřebné žárovce by měl být uveden v místě její instalace, případně v návodu. Nic nezkazíte ani v případě, kdy starou a vysloužilou žárovku vyměníte za nový a stejný typ.

Vyberte příjemnou teplotu světla

Dalším důležitým faktorem je teplota světla, které žárovka vyzařuje. Příliš studené světlo nepůsobí příjemně, ale hodí se například do kuchyně či do prostor, kde nechceme teplejší přibarvení věcí. Volba dobré teploty světla ovlivňuje produktivitu práce, ale i příjemné a zdravé koukání. Když si dáte záležet, narazíte na žárovku šetrnou k lidskému zraku. Pokud tento model umístíte do všech místností v domě, po čase můžete začít pozorovat rozdíl.

Různé tvary

V rámci žárovek se setkáte i s různými tvary. Kromě toho klasického existuje také spot, reflektor, kapka, globe či lineární žárovky. Každá z nich má jiné uplatnění a hodí se do jiných svítidel. Při nákupu si vezměte raději ještě jeden zásobní kousek, ať máte zálohu pro případ, že se s první žárovkou něco stane. Dobrou zprávou však je, že u LED i halogenové technologie je životnost výrazně delší v porovnání s klasickými žárovkami, které se dnes již téměř nepoužívají.