Kdy je potřeba vyměnit autorádio?

Systémy, které se dnes v osobních automobilech starají o zábavu řidiče a jeho spolujezdců, svými možnostmi a parametry daleko přesahují zařízení, jimiž se naše vozy pyšnily ještě v době nedávno minulé. Samo označení autorádio již zdaleka neodpovídá realitě a rádio představuje pouze jednu z mnoha funkcí zábavních systémů, přesto je poslech rádia při jízdě naprosto běžnou záležitostí. Jaké funkce ale dnešní přístroje nabízí? Kvůli kterým z nich se vyplatí autorádio vyměnit? A kdy může výměna starého autorádia za nové napravit zhoršující se kvalitu reprodukované hudby nebo mluveného slova?

Když cítíte, že to není ono…

Čas je neúprosný a s jeho postupem se snižuje funkčnost každého zařízení, není proto překvapivé, pokud v určitou chvíli, po několika letech používání svého audio systému, začnete při jízdě pozorovat zhoršenou kvalitu zvuku. Ta může mít vzhledem ke komplexnosti dnešních audiosystémů mnoho příčin a rozhodně nelze vynechat kontrolu všech jejich částí. Reproduktory, anténa, ale i špatné odhlučnění a vytlumení interiéru – dveří, kapoty, zavazadlového prostoru – může hrát významnou nebo dokonce zásadní roli. V některých případech však může být zodpovědná centrální jednotka, kterou často, byť poněkud nepřesně, nazýváme stále autorádiem.

Začínáte-li mít obavu, že příjem radiového signálu je horší, než býval (objevuje se šum, je horší příjem radiového signálu), je jistě na místě zkontrolovat a případně vyměnit anténu. Často se ale stává, že za horší příjem signálu jsou zodpovědná starší autorádia, která nedisponují zesilovačem. V takovém případě může i nové rádio navrátit poslech na tu správnou úroveň kvality.

Chybějící funkce a design

Jak již bylo řešeno, moderní zábavní systémy disponují mnoha funkcemi, to, které z nich využijete zrovna vy nebo lidé co s vámi cestují, nelze říci obecně. Vzhledem k tomu, že starší autorádia většinou nedisponovala ekvalizérem, je na čase, aby byla nahrazena něčím lepším. Bez možnosti nastavení ideálních hodnot pro daný typ hudby nebude její poslech nikdy dokonalý.

Paměťové karty či USB flash disky mohou být pro ukládání právě té vaší oblíbené hudby velmi užitečné, i tak ale dnešní trendy velí pořizovat především zařízení s bezdrátovým přenosem. I v tomto případě je tedy na místě zauvažovat o pořízení nového autorádia.

Pro mnoho řidičů plní autorádio i funkci designového prvku. Vzhledem k propracovaným a elegantním designům některých modelů také není divu – moderní opravdu dokáží interiér vozu výrazně oživit a stávají se mnohdy jeho nejvýraznějšími komponentami. Populární je výměna starých 1din rádií za moderní 2din modely s elegantním displejem. Ale ani pokud nedisponujete širokou přihrádkou na 2din rádio není v tomto ohledu nic ztraceno. I 1din rádia dokážou být moderní a elegantní, např. ta s výsuvným displejem.