Nový zákon o úvěru se dotkl i stavebního spoření

1. prosince vešel v platnost nový zákon o úvěru, který ovlivnil všechny druhy půjček od krátkodobých úvěrů až po stavební spoření. Změn se však není třeba bát, jsou pozitivní.

Nový zákon o úvěru byl uveden v platnost z důvodu ochrany spotřebitele. Podmínky se tedy zpřísnily spíš bankám a nebankovním institucím poskytujícím půjčky, nikoliv koncovým spotřebitelům.

Stavební spoření spadá spolu s překlenovacími úvěry, hypotékami i americkými hypotékami pod účelové úvěry určené na investice do bydlení. Všechny jmenované formy půjček jsou tedy v tzv. režimu úvěru na bydlení, což přináší několik výhod.

Předčasné splacení v případě problémů

Nově je možné úvěr ze stavebního spoření předčasně splatit. Každý spotřebitel na to má nárok bez poplatku, pokud se dostane do těžké životní situace. Za tyto závažné situace je považováno například úmrtí, dlouhodobá nemoc, invalidita apod.

Až 25 % zůstatku bez poplatku

Není však potřeba čekat na nešťastnou životní událost. Bezplatné splacení je možné i v případě pojistného plnění určeného k zajištění úvěru. Bonitní klienti také mohou každý rok splatit až 25 % zůstatku bez jakýchkoliv dalších podmínek, sankcí a poplatků.

A ještě jedna šance by tu byla při prodeji nemovitosti. V případě, že nemovitost sloužila jako zástava úvěru ze stavebního spoření a je to déle než dva roky, co byla uzavřena smlouva se stavební spořitelnou, dá se využít předčasné splacení. Bohužel je to omezeno na maximálně 50 tisíc korun a platí se poplatek 1 % z předčasně splacené části úvěru.

Horší podmínky pro získání úvěru

Co se týká obecně všech úvěrů, změna přišla i v posuzování klientů žádajících o půjčku. Podmínky, které si bankovní i nebankovní společnosti kladou, jsou nyní přísnější. Je totiž v jejich zájmu, aby si prověřily, zda jim budou klienti schopní splácet. Záleží však na tom, jak to má nastavené která stavební spořitelna. Podmínky se liší.