Montáž nové kuchyňské linky – správný postup

Koupili jste si novou kuchyňskou linku? V obchodě vám jistě dali na výběr, zda ji chcete jenom přivézt, nebo i smontovat. Montáž kuchyňské linky je obvykle placenou službou a ne vždy se jeví jako nejlepší varianta. Pokud jste zručnější, můžete montáž kuchyňské linky realizovat i sami, svépomocí. Podívejte se s námi na tipy, jak to nezkazit a jak mít jistotu opravdu dokonalého výsledku.

Návod je základ

Návod-je-základ

Bez čeho se rozhodně neobejdete, to je návod k samotné montáži. Je jasné, že mnoho mužů si myslí, že není třeba. Opak je pravdou. Právě jeho důkladné prostudování vám může ušetřit nejenom celkově velké množství času, ale můžete si být jisti i tím, že vám ušetří i případné výdaje, pokud něco špatným krokem nenávratně zničíte. Návody jsou dnes psané tak, aby byly nejenom srozumitelné a logické, ale aby vše následovalo krok za krokem, a aby vaše kuchyně vznikala přesně tak, jak vznikat má. V souvislosti s návodem rozhodně zjistíte i to, že nejprve je třeba složit si jednotlivé skříňky, které budou následně připraveny k finální montáži. Jedná se v podstatě o důležité dílčí práce, po kterých už může přijít na řadu jenom kompletace.

Kvalitní spoje jsou to nejdůležitější

Kvalitní-spoje-jsou-to-nejdůležitější

Jakmile máte skříňky sestavené, je třeba zkontrolovat, zda vždy perfektně drží. Pamatujte na to, že jednotlivé spoje musí být skutečně kvalitní a musí také velmi dobře držet. Raději vše dvakrát zkontrolujte, než abyste riskovali například to, že po pár týdnech se skříňka rozloží. Pokud mluvíme o spojích, nesmíme zapomínat ani na ty, které souvisí se stávající kuchyňskou deskou. Pokud si chcete především usnadnit a ušetřit práci, je trendem to, že novou desku jednoduše umístíte na tu původní. Proto je i zde třeba zkontrolovat veškeré spoje a zjistit, zda jen opravdu bytelná a zda dobře drží a několik let také držet bude. Následně už se můžete pustit do práce.

Připravte si nástroje a nářadí

Připravte-si-nástroje-a-nářadí

Ani bez nich se přirozeně neobejdete. Pokud se podíváme na několik naprosto základních věcí, které je třeba mít k dispozici, jsou to například samořezné šrouby. K čemu se používají? Jsou nezbytnou pomůckou především ve chvíli, kdy budete umísťovat spodní skříňky ke kuchyňské lince. Právě tento typ šroubů je klasikou a je ideálním řešením. Stejně tak nezapomínejte ani na stahovací šrouby. Ty jsou určené k tomu, abyste pomocí nich jednoduše a pevně spojili dvě části konkrétní desky. To se hodí hlavně u kuchyní do písmene L, kde je třeba dvě desky spojit tak, aby byly za všech okolností pevně u sebe.

Co dále budete zcela určitě potřebovat, to je AKU šroubovák, popřípadě vrtačka. Obojí využijete jak při klasické montáži skříněk, tak to můžete využít i ve chvíli, kdy je budete upevňovat právě pod kuchyňskou linku. Doslova nepostradatelným pomocníkem ale bude zcela určitě pila. Ne vždy vám bude prodána kuchyňská deska přesně na míru a ne vždy vám danou úpravu nabídne i obchod. Pokud tedy potřebujete konkrétní velikost, bude třeba si svou desku jednoduše seříznout. Pozor však na to, jakou stranu budete řezat. Měla by to být vždy ta, jejíž boční řez nebude vidět. Tedy ta, která bude přiložena ke zdi. Pilu však využijete i při finálních pracích, kdy budete umísťovat těsnící lišty. I ty bude nezbytné seříznout na jejich požadovanou velikost.

Netroufáte si? Může pomoci odborník

Pokud si na montáž kuchyňské desky sami netroufáte, není žádnou ostudou oslovit zkušeného odborníka. Tím nemusí být jenom ten, který je doporučený samotným obchodem. Můžete také využít služeb lokálního truhláře nebo i zkušené stěhovací firmy.