Máte oblečení, co už nevyužijete? Recyklujte ho!

Většina domácností už dnes považuje třídění odpadů za naprostou samozřejmost Plasty, sklo a papír oddělujeme z odpadkového koše naprosto přirozeně a ani se nad tím nepozastavíme. Pomalu si zvykáme na kontejnery na bioodpad a textil.

Věděli jste, že váš textil může pomáhat?

Oblečení, které se nám doma hromadí, máme všichni plno. Důvodů je mnoho: čekáme až se nám povede zhubnout, změnili jsme styl oblékání, některé kousky vyšly z módy nebo čekáme na vhodnou příležitost. Ve výsledku pak stejně nosíme jen pár oblíbených kousků a ty ostatní nám jen zabírají místo ve skříni, přesto nás často nenapadne je recyklovat a třeba pomoci potřebným. Říká se, že pokud jste nějaké oblečení neměli více jak rok na sobě, už se k němu nevrátíte a většinou je to pravda. Oblíbené tílko, bez kterého jste loňské léto nedali ani ránu leží na dně šuplíku a letos jste ho ještě ani nevytáhli? To je přesně ten případ, kdy je recyklace oblečení správnou volbou.

Pryč ze skříně!

To, co vytřídíte jako nepotřebné, ale rozhodně nevyhazujte do směsného odpadu. Tam by bez užitku skončilo někde na skládce. A to by byla velká škoda! Věci, které už neunosíte a neupotřebíte, totiž mohou dostat ještě druhou šanci. K jejich odevzdání slouží právě kontejnery na textil, které dnes už potkáte v každém městě. Patří do nich nejen oblečení, ale také ložní prádlo, ručníky, boty, kabely i doplňky. Než ale vše dáte do igelitového pytle, přesvědčte se, že je vše čisté a suché. Dvakrát až třikrát týdně jsou kontejnery vyváženy do centrálního skladu, kde probíhá třídění a rozdělení mezi neziskové organizace.

Textil, který nejde využít pro tyto účely, si pak odveze některý z partnerů a zužitkuje třeba na čistící hadry nebo výplň do autosedaček. V každém případě získá váš textil svůj druhý, užitečný život a mnohem lepší využití než na skládce. Recyklace textilu je skvělé řešení pro lidi v nouzi i životní prostředí. Tak se rozhlédněte po svých skříních, ušetřete si nějaké místo a zároveň pomozte těm, kteří to potřebují.