Artróza postihuje nejčastěji ramenní, kolenní, kyčelní a drobné klouby na rukou. Ačkoliv je vnímána jako nemoc starých lidí, již v generaci padesátníků jí trpí cca 80 % obyvatelstva. Někdy se první projevy objevují již kolem dvacátého roku. Naštěstí na tuto nemoc existují řešení.
Nespecifická bolest kloubu při zvýšené námaze, pohybová ztuhlost. To jsou první příznaky, jimiž se projevuje artróza kloubů. Drtivá většina lidí však míří k lékaři až ve chvíli, kdy je pohyb bolí, případně pozorují omezenou hybnost kloubu. Co jim lékař poradí?
Typická léčba především zmírňuje bolest
Léčba kloubů si klade za cíl zmírnit bolesti pacienta a zpomalit postup onemocnění. Lékař zpravidla doporučí aktivní rehabilitaci, lázeňskou léčbu, udržování optimální váhy. K chirurgickému řešení, tedy výměně kloubu, se přistupuje až v pokročilých stádiích onemocnění.
Existují však i jiné metody, o nichž lékaři mnohdy nemluví. Jednou z nich je léčba artrózy kmenovými buňkami.
Co jsou kmenové buňky a jak působí?
Základem této léčby jsou kmenové buňky, nediferencované buňky lidského těla, které se za určitých okolností dokážou měnit ve specializované buňky. Tyto buňky se tedy dokážou proměnit například v mezoderm, z nějž se vyvine kloubní chrupavka.
Kmenové buňky se běžně vyskytují v dospělých tkáních (kostní dřeň, tuková tkáň), odkud se dají získat a aplikovat do postiženého kloubu.
Jak probíhá léčba artrózy kmenovými buňkami?
Pro kmenové buňky artróza musí být ve vhodném stádiu. Odborník nejlépe doporučí, jaká forma léčby je nejvhodnější pro konkrétní případ. Častokrát se kombinuje s laserovou terapií pro zklidnění zánětu a následně k regeneraci. Účinek tedy není okamžitý, léčebná terapie trvá řádově měsíce. Úleva od bolestí je však velmi rychlá. Léčba kmenovými buňkami nicméně staví na tom, že potlačit bolest nestačí, je třeba odstranit její příčinu.