Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Jdete do pronájmu? Spočítejte si, kolik na začátku spolkne nákladů

Jdete do pronájmu? Spočítejte si, kolik na začátku spolkne nákladů

Fotografie: pronájem bytu

Chcete bydlet v novém bytě, ale zvolíte raději pronájem než koupi? Platit měsíční nájemné a šetřit si přitom na vysněné vlastní bydlení rozhodně není špatný nápad. Na první pohled totiž nebudete potřebovat tolik financí. Pozor, nenechte se zaskočit. Jestli se porozhlížíte po nabídkách, spočítejte si také, kolik na začátku skutečně zaplatíte. Jen jedním nájmem do začátku nepočítejte.

Jaká je skutečná měsíční cena za byt?

Probíráte se nabídkami bytů a vybíráte ten váš. Na co se zaměříte? Většina lidí si kromě výměry pokojů a lokality všímá hlavně ceny, která nemusí být konečná. Záleží na portálu, na kterém si byt vybíráte, některé stránky totiž uvádějí ceny nájmů bez energií. Ty mohou vyjít na jeden až dva a půl tisíce na osobu.

Pokud není u nabídky uvedený internet v rámci služeb, přičtěte si dalších pět set měsíčně. Rázem jsme se posunuli o tři tisíce měsíčně. U internetu navíc musíte myslet na pravidelné platby nebo si nastavit další trvalý příkaz, protože posíláte peníze na jiné číslo účtu. Pronájmy s internetem v ceně jsou proto jednodušší, odpadá vám další hlídání měsíčních faktur.

Fotografie: pronajem bytu

Kauce a provize vám mohou zamotat rozhodování

Krásné nové byty většinou nabízí spíše realitní kanceláře, to znamená jediné – čeká vás platba provize. Ta nejčastěji bývá v rámci jednoho měsíčního nájmu. Oproti vratné kauci už tyto peníze nikdy neuvidíte. Slouží totiž jako odměna makléři za sjednaný pronájem.

Na jednu stranu je jednání s realitkou bezpečnější, neměli byste naletět podvodníkovi. Naopak ale pomyslně ztratíte například dvacet tisíc korun, ze kterých se nehradí nic dalšího. Kauce a její výše se různí od stáří bytu, lokace nebo vybavení. Není ale neobvyklé, že po vás majitel bude chtít cenu dvou nájmů.

První nájem zaplatíte při podpisu smlouvy

A druhý bude pravděpodobně hned následovat! Ve většině nájemních smluv je totiž uvedený nájem na následující měsíc. To znamená, že v lednu platíte už nájem za celý únor. Pokud byste se tedy stěhovali k prvnímu lednu, zaplatíte provizi, kauci a první nájem při podpisu smlouvy. V té máte uvedeno, že do 15. dne v měsíci je splatný nájem na měsíc následující. Takže za čtrnáct dní musíte mít dostatek financí na zaplacení dalšího měsíce.

Fotografie: pronajem bytu

Sečteno podtrženo, připravte si balík peněz

Spočítejte si všechny náklady, které budete muset první měsíc uhradit. Vezmeme si příklad pronájmu nového bytu pro dva. 17 tisíc korun plus pět set za internet a 2 a půl tisíce za energie (dohromady pro dva nájemníky), jsme na 20 tisících. K tomu je tu provize realitnímu makléři v ceně nájmu bez energií a vratná kauce ve výši dvou celých nájmů. Za dva týdny vás čeká nájem na další měsíc. Rázem jste se vyšplhali na 97 000 Kč.

Pokud tedy vybíráte pronájem bytu, propočítejte si pečlivě náklady. Není nic horšího, než se u majitele na začátku zapsat jako neplatič jen proto, že jste zapomněli počítat s některou z plateb.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *