Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » Jak se vyznat v odhadech cen nemovitostí

Jak se vyznat v odhadech cen nemovitostí

Jakou cenu má vaše nemovitost? To záleží na tom, pro koho nebo na co se cena zjišťuje. Jiná cena bude prodejní a jiná při dědickém řízení. Vždy je ale důležité, aby ji odhadl odborník a odhadnutá cena byla pro dané účely co nejpřesnější.

Kdy je odhad ceny nemovitosti nezbytný?

Odhady cen nemovitostí se provádějí za různým účelem a často se od sebe i velmi liší. Odhad ceny budete potřebovat pro banku na získání hypotéky, při dědickém řízení, při rozvodovém řízení, pro finanční úřad k zaplacení daní a v neposlední řadě při prodeji. Ne ve všech případech je ale nutné mít znalecký posudek o ceně, v některých případech vám bude stačit odhad od profesionálního realitního makléře.

Typy odhadních cen

Bankovní odhad za účelem hypotéky

Chcete–li si při koupi bytu či domu vzít hypotéku, budete potřebovat bankovní odhad jeho ceny. Jde se o znalecký posudek, který vypracuje smluvní znalec banky. Většina bank poskytuje tuto službu zdarma. Bankovní odhad ceny bývá o 10 % – 20 % nižší než je kupní cena nemovitosti. To slouží bance jako pojistka v případě, že nebudete hypotéku včas a řádně splácet a banka bude nucena vaši nemovitost prodat.

Odhad soudního znalce (znalecký posudek)

Soudní znalec musí odhadnout cenu vaší nemovitosti vždy, když je to nařízeno zákonem. Soudním znalcem může být jedině osoba jmenovaná soudem nebo Ministerstvem financí. Znalecký posudek předložíte u soudu při různých sporech (rozvodové řízení, exekuce, insolvenční řízení, rozvod, majetkové spory) či finančnímu úřadu.

Znalecký odhad nemovitosti se ale liší od tržní ceny. Posuzuje jiné záležitosti než tržní odhad a výsledná cena může být výrazně nižší než cena tržní. Cena za znalecký posudek se liší dle obtížnosti, u bytů se pohybuje od 2 800 do 4 000 Kč, u domů od 5 500 do 7 000 Kč. Každý soudní znalec má svůj oficiální ceník odhadu ceny nemovitosti.

Odhad prodejní ceny nemovitosti

Pokud byt či dům prodáváte, potřebujete znát reálnou tržní cenu. Tržní odhad se od znaleckého posudku může výrazně lišit. Zatímco znalecký odhad nemovitosti zohledňuje pouze velikost nemovitosti a její stav, tržní cena zohledňuje veškeré aspekty nemovitosti, které na ni můžou mít vliv. Je to nejen stav nemovitosti, její velikost či dispozice, ale také lokalita, dostupnost služeb v okolí či dopravní situace.

Na kolik vás odhad nemovitosti přijde?

Ceny odhadů nemovitostí se liší dle jednotlivých typů odhadců a účelu odhadu. Cena ocenění nemovitosti pro daňové účely či pro dědické řízení, které vyžadují znalecký posudek, je nejvyšší a už výše jsme uváděli, že se pohybuje od 2 800 do 7 000 Kč. Odhad nemovitosti kvůli hypotéce vás naopak nemusí stát ani korunu.

Většina bank vám odhad provede zdarma s využitím jejich odborného odhadce. Také cena ocenění nemovitosti při prodeji se může lišit vzhledem k tomu, s kým budete na jejím určení spolupracovat. Realitní kanceláře a makléři odhady provádějí většinou zdarma, zatímco soudní znalci či odborní odhadci si účtují často i vyšší částky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *