Přeskočit na obsah
Domů » ŽENY » ZDRAVÍ » Jak poznám kousnutí od štěnice a co s tím?

Jak poznám kousnutí od štěnice a co s tím?

Pokud se vám na kůži objevily podivné pupínky, které nepřestávají svědit, možná jste se stali obětí štěnic i přesto, že si myslíte, že to není možné. Přece jste nespali v žádné levné ubytovně a doma máte čisto a uklizeno. Jenže tento otravný hmyz se může objevit kdekoliv nehledě na prostředí. Můžete si jej domů dovézt v kufru i z luxusní dovolené. A bohužel je nelze žádným způsobem odhalit dříve, než se objeví ty hodně nepříjemné a značně svědivé štípance.

Takže jak vypadá kousnutí od štěnice?

Samotný štípanec od štěnice poznáte jen velmi těžko. Na první pohled se nijak neliší například od bodnutí komárem. Navíc štěnice bezprostředně po kousnutí uvolňuje do rány anestetikum, takže v danou chvíli, kdy vám právě pije krev, nic necítíte. Nesnesitelné svědění se dostaví až trochu později. Že se jedná o štěnici, může napovědět pouze uskupení všech štípanců. Štěnice totiž sají v řadě nebo v trojúhelníku po třech nebo i více bodnutích.

Jak štípance od štěnice správně léčit?

Pokud jste skutečně pokousaní od štěnic, může vám ulevit, když si pupínek potřete citrónovou šťávou nebo třezalkovým olejem, popřípadě směsí vody a jedlé sody. Všechny tyto látky mají stahující účinek, ránu vysuší a navíc zabraňují svědění. Od bolesti pak pomůžou chladivé obklady, které si na štípance můžete opatrně přikládat. Doporučuje se také omývání postižených míst vodou s mýdlem.

To by byla první pomoc pro vás. Ale co dál, pokud jsou štěnice již u vás doma? To, že jsou zde skutečně přítomny, poznáte podle tmavých výkalů v okolí jejich působiště. Nejčastěji se ukrývají v bezprostřední blízkosti postele a pochopitelně také přímo v ní. Odhalíte-li tedy opravdu jejich výskyt ve vaší ložnici nebo třeba obývacím pokoji na nic nečekejte. Rychlá likvidace štěnic je namístě. Rozhodně se o to ale nepokoušejte svépomocí, neuspějete. Na běžné přípravky, které můžete zakoupit v obchodě, jsou totiž obvykle již rezistentní. Místo abyste je tedy zahubili, je pouze vyženete z jejich úkrytu a nechtěně tak přispějete k jejich rozšíření po celé domácnosti. Proto se nestyďte zavolat specializovanou firmu, která u vás provede rychlou a důkladnou deratizaci štěnic. Ideálně si pozvěte certifikovaného odborníka, kontakt najdete na stránkách stenicedoma.cz. Ten bude přesně vědět, co dělat, aby vás jich zbavil jednou pro vždy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.