Izolace potrubí: která se vyplatí nejvíc?

Dobře izolované topenářské potrubí je skvělým způsobem, jak uspořit energii a finance. Izolace trubek snižuje hlučnost, zvyšuje tepelný komfort ve vytápěných místnostech a může prodloužit životnost samotné konstrukce potrubí. Jaké materiály jsou k zaizolování nejvhodnější? Představujeme tři nejčastější možnosti potrubní izolace.

https://depositphotos.com

Víte, jak si během zimních měsíců pomoct k lepšímu klimatu v domácnosti?

1. Pěnový polyetylen

Potrubní izolace z pěnového PE materiálu má výborný součinitel tepelné vodivosti i difuzního odporu. Je chemicky i mechanicky odolná a zdravotně nezávadná. Použití polyetylenu na izolaci trubek nahrává i jeho dobrá ohebnost.

Pěnový polyetylen je také vhodný na ochranu venkovního vodovodního potrubí proti zamrznutí. Kromě tepelného zaizolování se používá i k odhlučnění odpadních svodů a stupaček.

2. Minerální vlna

V případě použití minerální vlny se potrubí izoluje kamennou nebo skelnou vlnou s polepem z hliníkové fólie. Pouzdra bývají podélně rozdělená, aby se dobře navlékala, a spoj se po aplikaci uzavře přesahem fólie. Izolační pouzdra se vyrábějí až do vnitřního průměru 273 mm, na potrubí větších rozměrů se používají lamelové rohože.

Kromě výborných tepelně izolačních vlastností je minerální vlna také nehořlavá, paropropustná a rozměrově stálá.

3. Kaučuková izolace

Syntetický kaučuk má při izolování potrubí široké použití – aplikuje se na chlazení, vzduchotechniku, topení nebo rozvody vody. Je vhodný i pro izolaci trubek solárních systémů. Jedná se o pružný materiál s dobrými technickými vlastnostmi, který umí zabránit kondenzování vlhkosti. Je použitelný do 150 °C, krátkodobě až do 175 °C.

Srovnání potrubních izolací

Moderní potrubní izolace se dnes prodávají vytvarované na jednotlivé průměry potrubí, na které se při realizaci poměrně snadno navlékají. Vnitřní průměr izolačních pouzder začíná většinou na 10 mm.

TYP IZOLACE

Pěnová PE izolace, průměr 22, tl. 13 mm

SOUČ. TEP. VODIVOSTI [W/m.K]

pod 0,040 (při 10 °C)

CENA [Kč/m]*

30

Minerální izolace Isover, průměr 18, tl. 40mm 0,040 (při 10 °C) 100
Kaučuková izolace na průměr 18, tl. 13 mm 0,038 (při 20 °C) 100

*Uvedené ceny jsou pouze přibližné

Čím menší je součinitel tepelné vodivosti, tím větší je schopnost tepelné izolace materiálu. Vliv má ale také tloušťka materiálu. Jako relativně nejlevnější izolace se tedy jeví pěnový polyetylen. Do problematiky ale zasahuje více faktorů než jen tloušťka nebo cena, proto je vhodné se při samotném výběru poradit s odborníkem.

Odborný výpočet tepelné ztráty potrubí zohledňuje materiál trubky i izolace, ale také délka potrubí nebo rozdíl teploty média uvnitř a vně rozvodu. Kvalita izolačního materiálu však výsledky ovlivňuje nejvíce.

Přečtěte si více o různých druzích izolace, které vám umožní ušetřit náklady na bydlení.

https://pixabay.com

Nezaizolovaným topenářským potrubím v zimě uniká teplo i peníze.