Druhy oken

V současnosti se můžeme na českém trhu setkat s různými typy oken. Dávno jsou pryč časy, kdy se k jejich výrobě používalo pouze dřevo. Dnešní okna se vyrábějí hlavně z plastu, hliníku a dalších materiálů. Je to dáno tím, že často mnohem lépe splňují moderní požadavky než dřevo. Hlavně plastová okna mají výborné izolační vlastnosti.

Plastová okna

Tento typ oken patří k nejoblíbenějším. Jedná se o rámy vyrobené z plastového profilu, který je rozdělen na izolační komory a vyztužen ocelí. Plastová okna si získala svou oblibu především pro svou výbornou tepelnou a zvukovou izolaci. Proto je jejich instalace často součástí celkového zateplení budov. Historie plastových oken sahá do 50. let minulého století. Velký rozvoj však nastal až o dvacet let později. Zprvu se vyráběly dvoukomorové profily s dorazovým těsněním. Tato okna však zdaleka neměla fyzikálné – mechanické vlastnosti současných výrobků. Protože u těchto plastových oken rychle docházelo ke zpuchření, bylo dorazové těsnění nahrazeno středovým, které lépe těsnilo a mělo delší životnost. Dnes se používají oba typy a důraz je kladen především na snižování tepelných prostupů.

Další druhy oken

Mezi další oblíbené typy patří hliníková okna. Hliník je lehký a odolný materiál, proto se pro jejich výrobu dokonale hodí. Hliníková okna mají rovněž dobré tepelné a zvukové izolační vlastnosti. Navíc se vyznačují vysokou životností, je s nimi lehká manipulace a nejsou náročná na údržbu. Stále se však i v dnešní době setkáváme s dřevěnými okny. Tyto výrobky díky použitému kvalitnímu materiálu vypadají elegantně a splňují náročné požadavky. Vyrábí se z vícevrstvých lepených hranolů, které jim zajišťují dobrou izolaci a perfektní tvarovou stabilitu. Najdeme je pod označením eurookna. Pro zachování původního vzhledu je stačí přetřít dvakrát do roka balzámem.

Okenní doplňky

Ať si již pořídíme plastová, hliníková či dřevěná okna, můžeme je opatřit různými doplňky. Vnitřní parapety jsou jejich běžnou součástí. Vyrábějí se především z plastu, dřevotřísky a polymramoru. Moderní parapety jsou dodávány v mnoha barevných provedeních. Výrobky z plastu a polymramoru jsou navíc voděodolné. Proti průniku nežádoucích slunečních paprsků nás chrání rolety a žaluzie. Zatímco rolety jsou převážně látkové, žaluzie se vyhotovují hlavně ze dřeva a plastu. Podle způsobu zatahování je dělíme na vertikální a horizontální. Použít se dají jak uvnitř objektu, tak zvenku. Vniknutí hmyzu do našich domovů zabraňují okenní síťky.