V minulosti lidé topili dřevem či uhlím. Později se přidalo vytápění elektřinou či plynem, jenže z ekonomického hlediska většinou není příliš výhodné. Čím se topí v 21. století? Jedním z horkých favoritů na topivo 21. století jsou dřevěné pelety.
Pelety jsou vlastně slisované dřevní zbytky. To, co zbyde ze zpracování dřeva, se slisuje pod vysokým tlakem do malých válečků o průměru od 6 do 20 mm a délce do 45 mm. Nejde tedy o žádné slepené či jinak chemicky spojené dřevo. Vždy si ale dávejte pozor, z jakého dřeva konkrétně jsou pelety vyrobené. Nejvýhřevnější je dubové či bukové dřevo.
Dřevěné pelety předčí i výhřevnost uhlí
Dřevěné pelety se spalují ve speciálních kotlích na pelety s více než 90% účinností. Ve výhřevnosti pelety předčí i černé či hnědé uhlí. Celkově se tedy sníží náklady za provoz domu, a ještě se nebudete muset vypořádávat s popelem. Popelu při topení peletami vzniká minimum, stačí ho vysypávat jednou za pár dní. Rozhodně ho ale nevyhazujte, protože se dá využít jako ekologické hnojivo pro vaši zahrádku.
Topení peletami je pohodlné
Se dřevem je spousta práce, s peletami nikoliv. Necháte si je přivézt na paletách a zabalené v pytli, takže jim pak neuškodí ani vlhkost. Dokud tedy pytel nerozděláte. Automatické kotle či kamna na pelety navíc pracují zcela samostatně, jejich obsluha je jednoduchá. Ušetříte si tím spoustu času i starostí.
Ekologičtější palivo byste hledali jen těžko
Pelety jsou ekologické z mnoha hledisek. Vyrábí se ze zbytků dřeva, tedy z odpadu, který by se jinak vyhodil. Při jejich spalování nevznikají žádné škodliviny. Navíc z topení nezbývá žádný odpad, a to malé množství popela využijete na hnojení zahrádky. Pelety tedy spotřebujete úplně celé.
Líbí se vám myšlenka topení peletami? Přes léto máte čas pořídit kotel na pelety a také si objednat zásoby paliva na příští zimu. V létě, mimo sezónu, jsou pelety levnější.