Česká republika se pyšní výrazně nejvýkonnější superpočítačem v celé Evropě

Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava byl spuštěn 40. nejvýkonnější superpočítač na světě, který je zároveň 14. nejvýkonnějším systémem v Evropě.  Nazývá se Salomon podle Salomona Mayera Rothschilda, který v roce 1843 získal ve Vítkovicích huť a za pomoci hutních odborníků evropského významu zde vybudoval jeden z nejmodernějších železářských podniků v tehdejší Evropě. Univerzita doufá, že superpočítač přiláká do regionu experty z celého světa, kteří pomohou zviditelnit Českou republiku.

Superpočítač sestává z 1 008 výpočetních uzlů

Očekávaný maximální výkon superpočítače změřený standardním benchmarkem Linpack má dosahovat 1.5 petaflop. Superpočítač sestává z 1 008 výpočetních uzlů postavených na procesorech Intel Xeon E5v3 s celkem 129 TB operační paměti, které budou mít spolu 24 192 jader. Uzly budou zároveň osazeny x86 akcelerátory Intel Xeon Phi 7120, kterých bude použitých celkem 864 se spolu 52 704 jádry a 13.8 TB RAM. V Evropě jde o největší použití akcelerátorů Xeon Phi vůbec.  Celkové náklady na výrobu, instalaci a podporu superpočítače dosáhnou 274.9 milionů Kč bez DPH, v přepočtu cca 10 milionů eur. Salomon je umístěný v nové budově IT4Innovations v místnosti o rozměrech cca 25 x 25 metrů a generované teplo je využíváno k vytápění budovy.  V regionu střední Evropy se aktuálně nejvýkonnější superpočítač nachází v Rakousku, má reálný maximální výkon 596 teraflopů / s.

Nejvýkonnější počítač na planetě je v Číně

Tianhe-2, superpočítač vyvinutý Čínskou národní univerzitou pro obranné technologie, obstál během srovnávací zkoušky (benchmarku) a zařadil se tak mezi nejlepší počítače na světě. Za sekundu zvládne 33.860 bilionů operací, využívá procesory Intel Xeon E5 Ivy Bridge a koprocesory Xeon Phi, spolu obsahuje 3.120.000 výpočetních jader, je energeticky náročný, spotřebuje 17,8 MW a jde o největší dosud zprovozněný počítač.