Bolest zad trápí i děti – co za ní stojí?

Bolest zad patří k nejčastějším civilizačním chorobám. Trápí velkou část západní populace, a to včetně dětí. Podle odhadů se s ní potýká až dvě třetiny školou povinných. Mnozí si za ni ale mohou sami. Čím si škodí nejvíce?

Nedostatek pohybu

Děti prosedí každý den několik hodin v lavici. Po návratu ze školy však není situace růžovější, uvelebí se u počítače nebo televize a pohybu moc nedají. Jejich svalstvo tak ochabuje a zdravotní problémy přichází. Děti by proto neměly zapomínat na pravidelné sportovní aktivity, při kterých se dostatečně protáhnou a posílí tělo. Především tedy zádové svaly, které poskytují páteři dostatečnou oporu. Ideální je, když jim jdou rodiče příkladem. Vyrazte proto společně na nějakou procházku nebo třeba podnikněte výlet na kole. Každý pohyb, obzvlášť ten na čerstvém vzduchu, se počítá.

Těžký batoh

Dětské páteři neprospívá ani nošení těžkého školního batohu. Jeho váhy si proto všímejte už při samotné koupi. Obzvlášť bedlivě však kontrolujte hmotnost plné tašky, kterou váš potomek nosí dennodenně na zádech. Dětský školní batoh napěchovaný všemi potřebnými učebními pomůckami by totiž neměl přesáhnout desetinu váhy dítěte. Vezmeme-li v úvahu, že průměrná hmotnost školáků na prvním stupni se pohybuje okolo 30 kg, pak by batoh do školy neměl být těžší než tři kilogramy. Mnohdy však váží mnohem víc. Dohlédněte tedy na to, aby dítko na vyučování nosilo jen to, co konkrétní den opravdu potřebuje.

Nekvalitní sezení

Pokud si myslíte, že stačí pořídit vhodnou ergonomickou židli a je po problémech, pak jste na velkém omylu. Pro zdravý vývoj dětské páteře je důležité správné sezení. Chodidla musí spočívat celou svou plochou na podlaze, záda musí být rovná, kyčel, kolena a kotníky by měly svírat pravý úhel. Dávejte pozor na to, ať se váš potomek nehrbí, trup má být nakloněn lehce dopředu, ale páteř musí zůstat vzpřímená. Tak pomáhejte dítěti vytvořit si ty správné návyky, ať je zdravotní potíže se zády minou!