Přeskočit na obsah
Domů » BYDLENÍ » ZAHRADA » Automatické zavlažování zahrady šetří čas

Automatické zavlažování zahrady šetří čas

Čas jsou peníze. A nejen to. Krásnou zahradu si máme především užívat a ne postávat hodiny s hadicí chvíli u stromu, hned zas u letošních balkonovek, a vše dovršit pobíháním s hadicí po na jaře založeném trávníku. Chce to více než jen hadici a dobrou pistoli. Potřebujete automatické zavlažování zahrady.

Závlahové systémy ocení každý, kdo má zahradu. Jestliže je větší, nebo se neumíme v zahradnictví ovládat a pokaždé si domu přineseme nějakou další vodychtivou rostlinu, bude se nám automatická závlaha hodit i při menší zahradě. Dokonce při větší terase bytu. Pro každou velikost zavlažované plochy, i pro různé typy rostlin, se hodí jiné závlahové příslušenství.

Zavlažování zahrady pro začátečníky

Při rozsáhlé zahradě je první pomocí rozvedení si zavlažovacích hadic obvykle pod travním drnem a vyvedení vody do vodních zásuvek. Z nich pak snadno zavlažujete pomocí zahradního vozíku. Variantou je i místo zásuvek zakopat do země rovnou zavlažovací boxy se spirálovou hadicí a zavlažovací pistolí. Na instalované vodní zásuvky snadno zapojíte různé typy postřikovačů a spustíte závlahu.

Tento systém ještě rozhodně není automatickým zavlažováním, ale je řešením, jak se s vodou snadno dostat i do nejvzdálenějších koutů zahrady. Avšak zavlažování lze i plně automatizovat.

Automatické zavlažování pro pokročilé

Pro určité části zahrady je optimální zavlažování zautomatizovat. Určitě jej nebude dělat pro každou rostlinku na zahradě, zejména, pokud ji nemáte zrovna malou. Automatická kapénková závlaha se hodí například k nově osázenému živému plotu. V horkých dnech a suchých letech jaké právě panují, je to pomoc k nezaplacení. Pouze díky ní mají sazenice v živém plotě šanci přežít.

Kapková závlaha se hodí třeba do záhonu rajčat, nebo je ideální na zavlažování skleníku. Je šetrná k přírodě. Voda je distribuována pouze ke kořenům, a tím je dokonale zužitkovávána. Navíc nedochází ke kropení listů vodou, čím že se eliminuje vznik houbových nemocí rostlin.

Kapkovou závlahu i další části automatického závlahové systému napojujeme na tzv. řídicí jednotky. Ty mohou být propojeny s čidlem zemní vlhkosti a zavlažování pak spouštět nejen na základě času, ale i skutečné vlhkosti půdy.

Milovníci dokonalého trávníku svůj automatický závlahový systém určitě využijí i na jeho zavlažování. V rámci plně automatizovaných závlah se do systému zařazují speciální, do země se zasouvající se postřikovače. Zavlažování trávníku je pak automatické a postřikovač nepřekáží ani při sekání trávníku.

Jak na zavlažování?

Netroufáte si na vybudování závlahového systému samy, i když jde vlastně o skládačku z jednotlivých polotovarů? Najměte si odborníka. Pravděpodobně ušetříte, protože se vyhnete těm chybám, na kterých se člověk sice sám učí, ale rovněž ho dost stojí. A zbytečně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *