Africkou migraci je potřeba řešit přímo v Africe

Jsou státy, jako například Německo, kde je příliv uprchlíků výrazný. U nás se jedná spíš o nafouknutou bublinu, která ovšem rozděluje společnost a hraje do karet politikům, již ji využívají ve svých kampaních. Jedno je každopádně jisté. Ať už jako země budeme uprchlíky přijímat, nebo odmítat, situaci je potřeba řešit. Lidé nemohou z afrických zemí utíkat donekonečna.

Evropa by neměla řešit pouze důsledky migrace, nýbrž i příčiny. A příčiny tkví v situaci v afrických státech. Lidé tam žijí pod vládou diktátorů, bez dostatku jídla a pití, ve špíně a nemocích. Kdyby se nám podařilo tyto podmínky zlepšit, nemuseli bychom vůbec vymýšlet, jak s imigranty naložíme. To si bohužel většina politiků neuvědomuje, nebo uvědomovat nechce.

Je nezbytné jednat přímo se zástupci afrických států

Tím, že se budeme v Evropě domlouvat, co s africkými státy uděláme, opravdu nic nezměníme. Pochopil to i Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu, který se nedávno zúčastnil konference na téma imigrace přímo na Sahaře. Tak emociálně vyhrocenou diskuzi na toto téma podle vlastních slov ještě nezažil. Utvrdil se tam ale ve svém názoru, že je především potřeba změnit současnou africkou situaci.

EU nemůže zachraňovat, má pomáhat

Afrika se nemůže donekonečna obracet na pomoc ze strany vyspělejších států. Mnohé státy se vymlouvají na kolonizaci, nicméně už je to aspoň půl století, co se většina zemí osamostatnila. Otázkou je, zda na takový krok tehdy nebylo příliš brzy. Například v belgickém Kongu bylo v roce získání nezávislosti jen 17 vysokoškolsky vzdělaných lidí.

Nedostatek vzdělání je velký problém. EU by si měla dát za cíl vzdělávat africkou populaci a naučit ji potřebným dovednostem. Zdechovský to přirovnal k rybaření. Místo dovážení hotových ryb bychom Afričany měli naučit rybařit.

Více zajímavých myšlenek na téma africké migrace vám prozradí přímo blog Afrika Tomáše Zdechovského.