K topení mimo hlavní sezónu, mnohdy i k běžnému topení v zimě či k vytápění chalup, používáme tzv. tuhá paliva. Dnes se řada lidí opět přeorientovala na dřevo, protože kvůli kůrovcové kalamitě lze koupit palivové dřevo extrémně levně. Jenomže v noci nám při topení dřevem v kamnech vyhasne. Co s tím?
Noční pomocníci
Probouzet se do studené místnosti vyhovuje málokomu. Jenomže i dřevem extrémně naložená kamna nezvládnout hořet až do rána. A ne vždy máme kamna s dostatečnou akumulací. Komu se však chce v noci vstávat přikládat? Vyřešte to jinak. Pomocí uhelných briket.
Uhelné brikety nabízí vysokou výhřevnost – až 19,8 MJ/kg. Je to více než hnědé uhlí, které má pouhých 12,5 MJ/kg, ale i více než dřevěná kulatina se 17 MJ/hod. Lze s nimi topit v celé řadě kotlů, kamen i v krbových vložkách. Podmínkou je skutečně kvalitní přívod vzduchu. Topeniště by tedy mělo mít velký popelník s regulací přívodu vzduchu a masivní rošt.
Na kvalitě briket záleží
Nejsou brikety jako brikety. Pokud si chcete koupit skutečně kvalitní, vsaďte na značky UNION a REKORD. Jsou to nejprodávanější uhelné brikety v Německu a v České republice je prodává Optimtop. Firma je specialistou na prodej paliv. Uhelné brikety vám přiveze kamkoliv po republice zcela zdarma.
Jak správně topit uhelnými briketami?
Uhelné brikety nabízí vysokou výhřevnost i ekologické topení, avšak musíme s nimi umět správně topit. O podmínce vhodných kamen jsme si již řekli. Druhou je, že uhelnými briketami jako takovými nikdy neroztápíme. Kamna je nutné roztopit dřevem a počkat na vytvoření dostatečného lože ze žeravých uhlíků. Na ty pak pokládáme uhelné brikety. Vždy za současného přivedení spodního vzduchu do topeniště. Díky tomu nedojde k jeho zadýmení a brikety se krásně chytnou. Vzniká z nich jenom minimum popela. Vzduch do topeniště pouštějte při každém přiložení. Zavřete jej až po rozhoření.