Domů » AUTO MOTO » 5 nejčastějších chyb, kterými si ničíte auto

5 nejčastějších chyb, kterými si ničíte auto

Foto: Chyby, kterými si ničíme auto

Spousta řidičů si ani neuvědomuje, že některými svými návyky snižuje životnost pneumatik, brzd a svého vozu celkově. Jste si jistí, že děláte vše správně? Podívejte se s námi na 5 nejčastějších chyb, kterými spousta z nás ovlivňuje stav a životnost svého automobilu.

Nenecháte pedály odpočinout

Čekáte na křižovatce, máte zařazeno a nervózně držíte nohu na spojce, abyste, jen co blikne zelená, vyrazili? Nebo to děláte mimoděk? Mechanika převodovky tím dostává pořádně zabrat! Zvyšujete riziko, že s autem pojedete do servisu na její výměnu dříve, než byste museli při správném zacházení.

Brzdový pedál si taky užije své, když z něj nesundáte nohu – hrozí, že se zkroutí brzdové destičky. Ještě víc mu ale škodí příliš ostré brzdění, kdy se snažíte auto zastavit na místě. Častý zlozvyk, který v okolí semaforů nebo v městském provozu vídáte také velmi často. Správné je přitom brzdit plynule a dojíždět na volnoběh.

Nekrmíte váš vůz, jak máte

Dodržujte dietu svého automobilu a on se vám odmění. Pokud budete tankovat u pochybných čerpacích stanic, nevíte, s jakým palivem máte tu čest a jakými příměsmi nebo nečistotami se zrovna pyšní. A pokud váš čtyřkolový kamarád dává přednost ročníku s oktanovým číslem 96 a vy mu za každou cenu budete nutit 92, tak sice ušetříte nějakou tu korunu na spotřebě, ale vůz vám zrovna nepoděkuje.

Nezapomínejte také brát občas plnou nádrž. Když pokaždé natankujete jen tak, aby se neřeklo a „hladové oko“ vám dalo pokoj, zakládáte si na problém. Filtry a palivový systém se mohou ucpat zvýšenou koncentrací nečistot a voda kondenzující v málem prázdné nádrži vám naředí tu trošku paliva, co v ní žbluňká.

Váš bourák potká kýbl s hadrem jednou za uherský rok

Pomiňme tu část, že na špinavý vůz je smutný pohled a maximálně si o něj ušpiníte oblečení při cestě do práce. Špína na autě má mnohem vážnější následky. Zvlášť v zimě, kdy je všude spousta soli, je u nemytého vozu zvýšené riziko vzniku koroze. A pokud namítnete, že zodpovědně pravidelně navštěvujete myčku aut, máme pro vás špatnou zprávu. Přehnané mytí v myčce způsobuje poškrábání laku nepříliš šetrnými kartáči. Holt není nad staré dobré ruční mytí.

A pokud se nestaráte o vnitřek svého auta, hrozí poškození čalounění, nebo kožených potahů. I plastovým částem vozu příliš mnoho prachu škodí.

Používáte pneumatiky tak dlouho, než to samy raději vzdají

Nepodceňujte správně nahuštěné pneumatiky. Nejen, že špatným nahuštěním zvyšujete spotřebu a tedy utrácíte peníze, ale hlavně ničíte svoje gumy, které by vám mohly ještě několik let dobře sloužit. Špatně nahuštěné pneumatiky se nerovnoměrněji a rychleji sjíždí. Tak se na ně aspoň jednou za měsíc podívejte – vždy před jízdou, dokud nejsou ještě zahřáté – a zkontrolujte, zda je tlak v nich správný. Pamatujte také na rezervu. Pokud píchnete kolo a nemáte po ruce sadu na opravu defektů, je dobré, aby to záložní bylo v top kondici.

Vyhýbáte se servisu jako čert kříži

Jestli si na vašem automobilu zakládáte a chcete, aby vám dlouho vydržel věrně sloužit, zavezte ho čas od času do servisu. Pravidelná návštěva sice neznamená, že vám nehrozí porucha, ale zanedbání prevence a výměny oleje může mít neblahé následky. Svěřte svůj vůz profesionálnímu autoservisu a mějte klidnější spaní.

Ať už potřebujete opravit vůz, přezout pneu, nebo si vybrat gumy od předních odborníků na trhu, obraťte se na AZ pneu. Obrovský výběr pneumatik skladem, dodání skladového zboží do 24 hodin a garance kvality – to je AZ pneu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *