4 otázky pro rychlý výběr kancelářské židle

Výběr vhodné kancelářské židle bude mít vliv na zdraví vaše nebo vašich zaměstnanců po několik příštích let. Ovlivní produktivitu práce a celkový pocit při dlouhém sezení za počítačem. Vybírat můžete samozřejmě podle toho, jaká židle se vám prostě líbí, ale to by bylo krátkozraké. Moderní kancelářské židle nabízejí mnohé vychytávky, které zvyšují komfort při práci. Před nákupem židle byste si měli položit alespoň tyto základní otázky.

Kam chcete kancelářskou židli umístit?

Nejdřív byste se měli zamyslet nad tím, kam židli potřebujete. Do domácí pracovny, do kanceláře, kde pracuje konkrétní osoba u počítače celý den (např. v účtárně), do velké kanceláře, kde se střídají pracovníci na jedné židli, pro pracovníka, který bývá často mimo kancelář.

Kolik lidí se na ní bude střídat?

Pak byste měli věnovat pozornost tomu, pro koho kancelářskou židli kupujeme. Pokud pro jednoho konkrétního člověka, pak mu vyberte židli přesně na míru. V případě, že se na židli bude střídat více lidi, tak pořiďte univerzální model. Výhodou „vlastní“ židle je možnost nastavení pro konkrétního člověka podle jeho výšky, váhy a dalších potřeb tak, aby se mu sedělo co nejpohodlněji a jeho tělo trpělo co nejméně.

Proč investovat do vhodné židle?

Práci za počítačem v kanceláři nebo doma vykonává stále více lidí a doba strávená na kancelářské židli se stále prodlužuje. V této nepřirozené poloze pociťují pracovníci bolesti zad, zápěstí, hlavy a další problémy. Bez úpravy pracoviště, a hlavně bez vhodné kancelářské židle, při ignorování bolestí a problémů při práci, může dojít až k syndromu RSI (poškození z trvalého namáhání) a trvalé invaliditě.

Podle jakých parametrů kancelářskou židli vybírat?

Syndromu RSI se dá předcházet právě výběrem správné kancelářské židle. Funkční ergonomická židle je jedna z prvních kancelářských věcí, kterou byste měli řešit hned na začátku, nikoliv až po několika letech sezení. Při výběru židle byste se kromě ceny měli zaměřit na to,

  • zda má sedák správný tvar,
  • zda má nastavitelný sedák, který se dá posunout nahoru, nebo dolů,
  • zda je opěrák správně tvarovaný,
  • zda područky opírají pouze lokty a ne zápěstí.

 

Na mnoha pracovištích najdou své využití i další typy židlí z nabídky, kterými můžeme vybavit konferenční místnosti, recepce, čekárny, dílny a další pracovní prostory.

Facebookové komentáře

Přidat komentář