Přeskočit na obsah
Domů » INTERNET-PC » 4 mýty o nabíjení iPhonu. Věříš některým z nich?

4 mýty o nabíjení iPhonu. Věříš některým z nich?

Fotografie: iPhone

Mýtů kolem nabíjení mobilních telefonů koluje mezi lidmi celá řada. Od rychlého nabíjení, po úplné vybití baterie. Jak tedy správně nabíjet nejen iPhone? A jak se vlastně starat o baterii, abychom prodloužili její životnost na maximum? Pojď se s námi podívat na nejčastější mýty a zároveň zjistit pár tipů, jak udržet baterku v kondici.

1) Rychlé nabití baterii škodí

Jistě víš o mýtu, že velmi rychlé nabíjení poškozuje baterii. Tohle je částečně pravda. Uvedeme to na pravou míru – pokud pustíš do baterie iPhonu velký výkon, začne se zahřívat, což negativně působí na funkčnost. Baterie se totiž může začít přehřívat.

Přehřátí baterie iPhonu jednoduše zabráníš tím, že při nabíjení nebudeš hrát hry náročné na výkon a zdržíš se i dalších výkonnostně náročnějších operací. Pamatuj, nikdy nenabíjej telefon na sluníčku. Takový nápor horka by nemusel vydržet ani nejnovější model iPhone 14, natož levnější smartphone.

2) Nabíjení přes noc zkracuje životnost

Než jdeš spát, hodíš svůj iPhone na nabíječku, ať máš ráno full stav? Pokud se bojíš, že tím ničíš baterii kvůli možnému přebití, nemusíš. Svůj iPhone bez obav nabíjej celou noc.

Fotografie: iPhone na nabíječce

Přebití telefonu zkrátka není možné. Elektrický proud se do plně nabité baterie nedostane. Když hodnota tvé baterie na telefonu ukáže 100 %, nabíjení se vypne. Případně si mobil vezme pouze tolik energie, kolik potřebuje k udržení aktuálního chodu.

3) Telefon vždy úplně vybij

Předtím než dáš mobil na nabíječku, tak ho nejprve úplně vybij. Toto pravidlo už je dávno přežitek. U prvních mobilních telefonů to dokázalo ovlivnit životnost baterie, ale dnes už se nikl-kadmiové zdroje nepoužívají, takže úplné vybití ničemu nepomůže, spíše naopak. Bez obav tedy nabíjej průběžně během dne dle potřeby.

Nové modely iPhonu (například iPhone 14 Pro, levnější iPhone 13 i některé nižší řady) mají možnost bezdrátového nabíjení. Výhodou je, že telefon jen položíš na bezdrátovou nabíječku a nestrkáš do něj žádný kabel. Navíc mají novější iPhony optimalizované nabíjení, které zajistí úplné nabití těsně předtím, než ráno vstaneš. Díky pravidelnému nabíjení ve stejnou dobu se iPhone učí, kdy telefon sundáváš z nabíječky, a dle toho nabíjení optimalizuje. Nabíjení probíhá v kratších cyklech, takže je zajištěn optimální přísun energie.

Fotografie: Mobilní telefon v ruce

4) Pro úsporu energie si vypni Bluetooth a Wi-Fi

Dochází ti šťáva, ale nemáš po ruce nabíječku a na mobilu jen pár procent? Tím že vypneš Bluetooth a Wi-Fi si delší výdrž nezajistíš. Apple iPhone veškeré aplikace, které nepoužíváš, uspí, aby šetřil energii. Pokud je natvrdo vypneš, tak to nebude mít žádný efekt.