Vánoční osvětlení

Věděli jste

Komu vděčíme za "vynález" vánočního osvětlení?

Pomocí nápadů Thomase Edisona, Edwarda Johnsona (1880 a 1882) a Alberta Sadaccy (1917) dnes můžeme vytvořit na Vánoce tak nádhernou atmosféru. Kdo by si dokázal představit dnešní Vánoce bez vánočního osvětlení, že?

Thomas Edison, vynálezce prvního úspěšného modelu praktické žárovky, vytvořil také úplně první sestavu elektrických světel (obdoba dnešních dekoračních řetězů). Během vánoční sezóny 1880 tyto řetězy vyvěsil ven z jeho Menlo Park Laboratory. Ale trvalo to ještě téměř čtyřicet let, než se vánoční osvětlení stalo tak silnou tradicí, kterou všichni známe a milujeme dnes. Před příchodem elektrických vánočních světel rodiny používali svíčky, kterými zdobili vánoční stromky. Tato praxe byla často nebezpečná. To často vedlo k mnoha domácím požárům. Nicméně, svět nebyl zcela připraven pro elektrické osvětlení.

Udělejte si barevné Vánoce a pořiďte si venkovní vánoční osvětlení za skvělé ceny.

V této době ještě mezi lidmi vládla velká nedůvěra v elektřinu a to trvalo ještě mnoho dalších let. V roce 1895 tehdejší prezident Cleveland přikázal ozdobit Bílý dům vánočním stromkem, který byl osvětlen stovkami multi-barevných elektrických žárovek. Na Štědrý den roku 1923, prezident Calvin Coolidge začal oslavu Vánoc rozsvícením vánočního stromu s 3000 elektrických světel jižně od Bílého domu.

V roce 1903 začala firma General Elektric nabízet předem sestavené sady vánočních světel. Zapojení tohoto osvětlení však bylo velmi nákladné. Zákazník si musel najmout profesionála, což tenkrát vyšlo na cca $ 2.000,00. Tedy žádná levná záležitost.

Zatímco Thomas Edison a Edward H. Johnson začali vytvářet první elektrické sestavy osvětlení v 1880/1882, Albert Sadacca viděl budoucnost v prodeji elektrického vánočního osvětlení. V roce 1917 Albert, tehdy ještě teenager, navrhl, že jeho obchod bude nabízet pestrobarevná vánoční světla pro širokou veřejnost. Do roku 1920 Albert a jeho bratři založili Národní technické sdružení výrobců (Noma), obchodní sdružení. Z NOMA se brzy stala NOMA Electric Co. a jeho členové vládli trhu s vánočním osvětlením až do roku 1960.

I letos přijdou Vánoce a s nimi potřeba nákupu vánočního osvětlení. Zkuste si popřemýšlet o rozmanitosti a rozsahu dostupného vánočního osvětlení na dnešním trhu. Můžeme být opravdu vděční Thomasi Edisonovi, Edwardu H. Johnsonovi a Albertu Sadaccovi, souhlasíte?

A jaké vánoční osvětlení se používá dnes? A jaké se hodí spíše do oken a které spíše na stromeček?

Dnes máme to štěstí, kdy žijeme v době se snadnou dostupností téměř jakéhokoliv vánočního osvětlení. Chcete, aby svítilo, blikalo, bylo barevné nebo bílé, když bílé, tak teple nebo studeně bílé, potřebujete nějaké efekty, líbí se Vám hvězdy nebo rampouchy? Nic není problém! Další nespornou výhodou dnešní doby jsou natolik nízké ceny osvětlení, že si ho může dovolit opravdu každý! Není problém sehnat blikající LED osvětlení už od 150,- Kč!

Vánoční osvětlení pohodlně z mobilu nebo tabletu

A když už zatoužíte po vánočním osvětlení, budete řešit jaké se hodí do oken, jaké na stromeček, jakým ozdobíte střechu vašeho domečku nebo venkovní plot.

Výběr je zcela na vás! Zde se pouze hodí obligátní spojení "fantazii se meze nekladou"! JEDINÉ, na co musíte dát pozor je, jestli je osvětlení vhodné pro venkovní použití nebo výhradně pro vnitřní!
Venku chumelí, prší, mrzne atp. Je jasné, že osvětlení určené pro venkovní použití musí být odolné všem živlům! Jak takové poznat? To je jednoduché... Stačí sledovat popisky na osvětlení a hledat parametr jménem "stupeň krytí".

U vánočního osvětlení se používají převážně kódy IP 20 a IP 44.

IP 20 - 2 znamená ochranu před nebezpečným dotykem prstem a ochranu před vniknutím malých cizích předmětů. 0 označuje nulovou ochranu před vniknutím vody - osvětlení je tedy určeno výhradně pro vnitřní použití.

IP 44 - 4 znamená ochranu před nebezpečným dotykem drátem nebo nějakým nástrojem a druhá 4 znamená ochranu proti stříkající vodě ze všech úhlů. Osvětlení třídy IP 44 je tedy vhodné i pro osvětlení ve venkovním prostředí.

Doporučujeme: recepty na vánoční cukroví
Inspirujte se: vánoční výzdoba inspirace

Přidat komentář