Přeskočit na obsah
Domů » AUTO MOTO » Tažné zařízení

Tažné zařízení

Fotografie: tažné zařízení

Pokud kapacita zavazadlového prostoru nestačí, je výměna vozu až poslední možností. Pro zlepšení přepravní kapacity vozu postačí instalace tažného zařízení, které se bude hodit při přepravě s přívěsem. Navíc je to nepostradatelný prvek pro připojení karavanu. Jaký hák vybrat?

Důležitá je kvalita tažného háku

Před výběrem háku byste si měli vybrat distributora, který takové produkty prodává. V současné době je trh plný výrobců, ale rádi bychom upozornili, že ne každá společnost je stvořena sobě rovné. Proto bychom se měli zaměřit především na zahraniční korporace, které jsou na trhu již několik desítek let ve svém oboru a dovedly tak k dokonalosti ve výrobě háků a jiných tažných zařízení. Jedním z nich je tažné Rameder.

Výběr háku

Po výběru firmy můžeme přejít ke specifikům, tedy vybrat tažné zařízení vhodné pro náš vůz. Zde stojí za zmínku, že neexistuje nic takového jako univerzální hák. Každé vozidlo a vlastně skoro každé, protože jsou i modely, které tuto možnost nemají, má tažné zařízení, které pasuje jen na konkrétní verzi auta. Při výběru tedy bude nutné uvést nejen značku a model vozidla, ale také typ podvozku, a dokonce i ročník. Tažné zařízení je také potřeba zapsat do technického průkazu.

Otočné, automatické nebo odšroubované

Po udání výše zmíněných parametrů a prvotním výběru máme ještě jednu volbu. Tentokrát se zaměříme na samotnou strukturu háku. Než se k tomu pustíme, zdůrazňujeme, že jízda po silnicích Evropské unie s pevně namontovaným tažným zařízením je v rozporu s předpisy. V praxi to znamená, že hák by se měl při nepoužívání vyjmout, případně schovat pod nárazník, což některé modely nabízejí. Podle pohodlí je nejlepší sáhnout po hácích s otočnou funkcí, které nevyžadují pokaždé montáž. Při nepoužívání hák lze schovat pod nárazník, kde není vidět. Tímto způsobem neporušujete směrnice EU. Na minusové straně otočných háků je třeba uvést cenu. Toto jsou nejdražší řešení.

Levnějším a pohodlným řešením jsou rozhodně háky s automaticky vyjímatelnou kuličkou. Při jejich instalaci jsou všechny klíče zbytečné a vše se děje za účasti automatizace. Jediné, co v tomto případě potřebujeme, je manuální zručnost. Cena takových háků je na průměrné úrovni.

Nejvíce problémů způsobují šroubovací háky. Jak název napovídá, tyto typy výrobků se montují pomocí příslušných klíčů a nutno upřímně říci, že to trvá dlouho. Přesto je to pro řidiče, kteří tažné zařízení používají jen zřídka, nejvýhodnější varianta, protože jsou rozhodně nejlevnější.