Domů » CESTOVÁNÍ » Svatováclavská koruna bez fronty

Svatováclavská koruna bez fronty

Nejen milovníci české historie, ale v podstatě každý Čech by si alespoň jednou v životě měl prohlédnout věhlasnou Svatováclavskou korunu. Vždyť to je symbol české státnosti a české měny. Zatímco k originálu se dostanete jen při výjimečných událostech, repliku můžete spatřit kdykoliv.

Originální české korunovační klenoty, tedy svatováclavská koruna spolu s korunovačním žezlem a jablkem, jsou uchovány v korunní komoře nad kaplí katedrály Svatého Víta na Pražském hradě a přístup veřejnosti k nim je velmi omezený. Přeci jen se jedná o klenot nevyčíslitelné hodnoty. Jiné to ale je s jejich replikami. Konkrétně replika svatováclavské koruny je zdarma a bez čekání k vidění v galerii Pražské mincovny v Obecním domě v Praze.

Vzácný klenot českých dějin

Stylizovaná svatováclavská koruna je dominantou každé korunové mince ČNB. Je tedy nejen symbolem naší měny, ale i českého mincovnictví. A to má své důvody. Česká svatováclavská koruna je bezesporu ojedinělým klenotem.

Umělecké zpracování té nejvyšší kvality

Mezi ostatními středověkými korunovačními korunami svatováclavská koruna totiž vyniká, a to jak velikostí drahokamů, tak i kvalitou uměleckého zpracování. Celá koruna váží 2358 gramů a je zdobena safíry, červenými spinelami, perlami, rubíny a smaragdy. Samotné kameny prý vybíral sám Karel IV. Torzo koruny je pak vyrobeno ze zlata o čistotě 21 až 22 karátů.

Koruna, nebo čelenka?

Jedinečný je i samotný tvar tohoto klenotu, který podle jedné z teorií ve své době byl „jen“ přepracovanou přemyslovskou čelenkou. Na vrcholu koruny se nachází kříž, který měl svého času obsahovat trn z útrpné koruny Ježíše Krista.

Replika k nerozeznání od originálu

Repliku od originálu na pohled nerozeznáte. Tak skvělou práci rytci Pražské mincovny odvedli. Její výroba probíhala ručně, přesně dle tradičních pracovních postupů středověkých zlatníků. Věrné jsou i dokonalé kopie drahých kamenů.

Tento skvost české historie rozhodně stojí ze shlédnutí. Stejně jako mince ČNB a medaile z drahých kovů, jejichž prostřednictvím Pražská mincovnapomáhá oživovat povědomí o české historii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *