Přeskočit na obsah
Domů » CESTOVÁNÍ » Sedačky na kolo pomáhají vychovávat cyklisty již od devíti měsíců

Sedačky na kolo pomáhají vychovávat cyklisty již od devíti měsíců

sedačky na kolo

Kolo je oblíbené a pro mnoho lidí se stalo životním stylem. Narození dítěte nám však v životě převrátí skutečně všechno, včetně toho, že se již na kolo hned tak nedostaneme. Nejde jen o čas. Pokud chceme dělat aktivity s rodinou a s dítětem, na to, než jej posadíme na kolo, si počkáme. Řešením pro společné výlety jsou sedačky na kolo. Dítě můžete na kolo posadit nejdříve ve 2,5 letech. Neurychlíte to, ani když se mu extrémně věnujete. Nemá smysl na něj tlačit. Děti potřebují mít vyvinuté centrum rovnováhy a k tomu dochází až kolem  věku tří let.

K adaptaci na kolo může sice pomoci odrážedlo, ale nemusí, a děti kolo zvládnou i bez toho, aby kdy na odrážedlu jezdily. I když ho na kolo posadíte, zatím s žádnými výpravami nepočítejte. S pomocnými kolečky je jízda mimo asfalt zcela nemožná. Kolo pod 20 palců navíc nekoupíte s přehazovačkou. Takže na pořádné kolo sedne dítě nejdříve kolem šestého roku. Poměrně slušně se s dětmi však již dá jezdit od čtyř let. Co ale do té doby? Skvělým řešením mohou být sedačky na kolo.

Dětské sedačky na kolo mohou fungovat jako časostroj do budoucnosti

Přenesou vás až o čtyři roky dopředu, a vy se můžete s vaším dítkem vydat obdivovat krásy přírody a za hlavní rodinný prostředek prohlásit kolo. Pro mnohé rodiny je kolo životní filosofií a často může představovat i jediný vlastněný dopravní prostředek. Sedačky na kolo vám umožní začít s dítětem jezdit již zhruba od devíti měsíců. Nedržte se této hranice doslova. Děti musí dozrát do stavu, kdy vydrží sedět bez opory po delší dobu. U některých dětí může toto období nastat později.

Obecně se dětské sedačky na kolo dělají pro věk od 9 měsíců do čtyř let. To už v mezičasu můžete kratší trasy jezdit s dítětem a pouze na ty delší, náročnější, nebo pro přepravu do školky používat sedačku na kolo.

Jak si vybrat dětskou sedačku?

Vybírejte si kvalitní dětské sedačky, které jsou dostatečně hluboké a široké. Sedačka by vám měla vydržet po celou dobu, kdy ji dítě potřebuje. Kupovat novou, větší, není zrovna ekonomické. Sedačka musí mít též vhodně umístěné opěrky pro nohy, aby dítě sedělo pohodlně, bez zbytečně pokrčených nohou. Měly by být posuvné, s možností nastavení podle aktuální výšky dítěte. Dobré a moderní sedačky jsou polstrovány, aby dětem nabídly komfort. Samozřejmostí musí být tříbodové bezpečností pásy.

Sedačky na kolo se prodávají v několika verzích. Buď jsou samonosné, nebo se umísťují na nosič. S tím si sedačka musí rozumět. Zjistěte si, jestli je váš nosič pro dětskou sedačku na kolo dostatečně bytelným, tedy odpovídá váhové kategorii, do které spadá vaše sedačka. Samonosné sedačky se umísťují na trubku pod sedlem.

Zadní nebo přední sedačka?

Zadní sedačky na kolo mají nevýhodu v tom, že dítě nevidí příliš před sebe a delší trasy, které jsou pro vás výletem, mohou být pro něj nuda. Na druhou stranu se tyto sedačky prodávají jako polohovací, což zvyšuje komfort dětského pasažéra. Přední sedačky na kolo nejsou tak pohodlné, dítě si však více užije výhled z kola a obecně má jízdu na kole s rodičem ve větší oblibě.