Přeskočit na obsah
Domů » ŽENY » ZDRAVÍ » S cukrovkou se dá žít. Ukážeme vám jak!

S cukrovkou se dá žít. Ukážeme vám jak!

cukrovka

Neuhasitelná žízeň a vylučování enormního množství moči patří mezi první příznaky cukrovky. Tato nemoc vzniká, když slinivka břišní nedokáže vytvářet dostatečné množství inzulinu, hormonu regulujícího hladinu krevního cukru.
Neléčená cukrovka bývá i život ohrožující. V některých případech toto onemocnění může vyústit do Anginy pectoris, blokády tepen, šedého zákalu a ledvinových obtíží. Těmto komplikacím je možné se vyhnout pravidelným měřením hladiny glukózy v krvi a dle potřeby dodáváním inzulínu prostřednictvím injekcí. Důležité také je nasadit správný jídelníček pro diabetiky.

Genetika, nebo virová infekce?

Někteří lékaři se domnívají, že je tato choroba dědičná, jiní si myslí, že je třeba ji klást za vinu virovým infekcím.

Rozlišujeme 2 typy cukrovky:

  • Cukrovka 1. typu – vyznačuje se naprostým nedostatkem inzulinu v těle a začíná již v dětství či dospívání.
  • Cukrovka 2. typu – vzniká v dospělosti a vyznačuje se zvýšenou hladinou glukózy v krvi při současné resistenci na inzulin.

Nemocné je zapotřebí v každém případě upozornit, že cukrovka je vážné onemocnění, proto je nezbytné při jakémkoliv podezření navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. A v případě stanovení diagnózy nasadit léčbu a adekvátní režim.

Naučte se s cukrovkou žít

Většina diabetiků se se svou sice nevyléčitelnou, ale kontrolovatelnou nemocí naučí žít. Základem je, jak jsme se již zmínili, nasazení diety, pravidelné měření hladiny glukózy v krvi následované případnými injekčním aplikacemi inzulínu či užíváním perorálních antidiabetik.

Způsoby léčby

Děti a dospělí se většinou neobejdou bez inzulínových injekcí nahrazujících inzulin, který slinivka nedokáže vytvořit. Pokud se pacientovi inzulín tvoří, vystačí si s užíváním tablet. A lehké případy často lze kontrolovat pouze dietou. Správně sestavený jídelníček pro diabetiky najdete například na stránkách fitdia.cz. Pomoci však může i alternativní medicína. Užívají-li pacienti své denní dávky inzulínu, nespatřuje většina lékařů v alternativních prostředcích žádné riziko.