Nejlepší zimní pneu pro rok 2020: seznamte se s výsledky testů

Vybíráte nové zimní pneu a nevíte, pro jaký model se rozhodnout? Jako každý rok i letos provedla renomovaná organizace německých motoristů ADAC podrobné testování zimních pneumatik, na základě kterého sestavila žebříček těch nejlepších. Seznamte se s vítěznými modely pneu, které vám během zimního období zajistí bezpečnou a úspornou jízdu za jakéhokoliv počasí.

Autoklub ADAC testoval dva rozměry zimních pneu

Autoklub ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) patří mezi nejstarší a největší motoristické organizace na světě. Jeho hlavním posláním je chránit zájmy motoristů, na což navazuje i svými pravidelnými testy zimních pneumatik. V tomto roce se ADAC zaměřil na dva rozměry zimních pneu, a to na 185/65 R15 pro osobní automobily a 205/65 R16 C pro dodávky.

Nejlepší zimní pneu o rozměru 185/65 R15

První testovaný rozměr zimních pneu je u malých aut nejpoužívanější. Najdete jej například na vozech Škoda Fabia či Rapid, Seat Ibiza, Volkswagen Polo nebo Dacia Logan. Organizace ADAC podrobně otestovala celkem 16 modelů pneu, které hodnotila podle 18 individuálních kritérií. Na předních příčkách se umístily pneu od výrobců Dunlop, Kleber a Pirelli. Pneumatiky Continental WinterContact TS 860 pak skončily na čtvrtém místě.

Dunlop SP Winter Response 2

Jasným vítězem letošního testování zimních pneu je model Dunlop SP Winter Response 2, který obstál při hodnocení jízdních vlastností vozidla za mokra, sucha i v extrémních podmínkách. Testování přitom ukázalo, že zimní pneu od výrobce Dunlop vykazují nejlepší vlastnosti při jízdě na mokré vozovce i na sněhu, navíc patří z hlediska spotřeby paliva k těm nejúspornějším.

Kleber KRISALP HP3

Na druhé příčce se překvapivě umístily pneu Kleber KRISALP HP3, které patří k cenově dostupnějším. Svými vlastnostmi překonaly mnoho podstatně dražších prémiových typů pneu. Na rozdíl od vítězných pneumatik Dunlop boduje Kleber zejména v suchém prostředí. Dobré hodnocení získaly pneu i z hlediska ovladatelnosti, brzdných vlastností či aquaplaningu.

Pirelli Cinturato Winter

Hledáte zimní pneu, které vám zajistí ty nejlepší podmínky při jízdě na mokré vozovce? Pak sáhněte po pneumatice Pirelli Cinturato Winter, která je pro jízdu za mokra přímo stvořená. Vyniká nízkou spotřebou paliva, skvělými vlastnostmi při aquaplaningu (zejména podélném) i nižší mírou opotřebení.

Nejlepší zimní pneu pro dodávky

Německý motoklub si letos posvítil i na zimní pneumatiky určené pro dodávky, kde se zaměřil na pneu o rozměru 205/65 R16 C. I v této kategorii získaly uspokojivé hodnocení celkem tři modely, a to od výrobců Continental, Michelin a Pirelli. Vítězné pneu Continental VanContact Winter ukázaly své výhody na suchých i mokrých silnicích, na druhé straně je výsledek brzdění na sněhu trochu horší. Výhodou pneu Pirelli Carrier Winter, které se umístily na druhé pozici, je nižší spotřeba paliva. Tyto pneumatiky jsou však slabší v zatáčkách na mokru. Gumy Michelin Agilis Alpin pak vynikají menší mírou opotřebení, a tak jsou dobrou volbou pro řidiče, kteří potřebují ujet dlouhé vzdálenosti.

Zdroj fotografií: Colton Sturgeon, Unsplash