Kupní smlouva na auto

Je úplně jedno, o jakou jde zrovna smlouvu. Vždy totiž vaše smlouva musí splňovat veškeré náležitosti. Každá smlouva je totiž písemným stvrzením předchozího ujednání, kterou dvě nebo více stran podepisují. Jde-li o zakoupení vozu, je kupní smlouva nezbytně nutná, protože jejím prostřednictvím se potvrdí nový majitel. Přepis automobilu nelze udělat bez kupní smlouvy nejde a každá smlouva musí mít své náležitosti, které je potřeba vždy dodržet. Všichni účastníci smlouvy v rámci identifikace uvádí svá celá jména, trvalá bydliště, popřípadě i číslo průkazu totožnosti. Dále je třeba jasně specifikovat předmět dané smlouvy včetně vzájemných práv a povinností. Chybět nesmí ani datum uzavření a podpisy účastníků.

Kupní smlouva na auto

Kupní smlouva musí kromě předmětu prodeje obsahovat i kupní cenu a podmínky, za kterých prodávající úplatně převede vůz na kupujícího. Proto se musí prodávané auto také co nejpřesněji popsat. Uvést se musí značka a typ vozidla, barva, rok výroby, SPZ a nejlépe i VIN kód. Smlouva musí obsahovat i popis stavu vozidla, počet najetých kilometrů, technický stav vozidla včetně závad, které jsou známé dosavadnímu majiteli. Do kupní smlouvy se uvádí i vybavení vozu. U ojetého vozidla je vedle kupní smlouvy důležité i osobní prověření stavu vozidla. Jistější je zakoupit ojetý vůz v autobazaru, než z volné ruky. Vždy si ale k prohlídce ojetého vozu přizvěte automechanika.

Na co si dát pozor

Kupní smlouva na automobil popisuje stav vozidla co nejvýstižněji zejména pro případ případného soudního sporu, pokud by se objevily nějaké velké skryté závady. Pečlivou pozornost věnujte technickému stavu ojetého vozidla. Zda uvedené najeté kilometry skutečně odpovídají stavu auta a zda třeba není tachometr stočený. Dívejte se na jiné odstíny laku na dveřích či blatníku pro odhalení, zda není díl vyměněn a nejde o havarovaný vůz. Stav karoserie hodně napoví. Prověřte i bezpečnostní a ovládací prvky, pásy, funkčnost světel i kontrolek. Motor má být čistý a po nastartování by měl ihned reagovat bez jakýchkoliv prodlev a podivných zvuků. Vyžádejte si i zkušební jízdu a sami si vyzkoušejte reakci a ovládání vozu. Kupní smlouva auto není totiž to jediné, na co se máte při koupení vozu zaměřit.