Jaké pedály zvolit na kolo

Cyklistika je dnes velmi oblíbenou sportovní aktivitou, a to hlavně u těch, kteří mají rádi rekreační jízdu. Základem samozřejmě není jen kvalitní kolo, ale i volba správných pedálů, které na něm máte. Ty je dobré volit nejenom podle toho, jak to se sportem myslíme vážně, ale je dobré je volit také podle toho, jaké nám vyhovují. Pokud vás zajímá, jaké pedály zvolit na kolo, podívejte se s námi na hlavní možnosti.

Klasické pedály

Klasické pedály

Jedná se o jedno ze základních provedení, které dnes můžeme v segmentu kol najít. A to hlavně u kol, které jsou určené pro rekreační použití. Pokud je toto i váš cíl, potom máte jistotu, že právě klasické pedály pro vás budou správnou volbou. Nejlevnějším řešením jsou ty plastové, které ale nejsou ideální ani z hlediska odolnosti a výdrže, ani z hlediska toho, jak dobře na nich drží noha. Když už se rozhodnete pro klasický pedál, je určitě dobré vybrat kovové pedály. Ty nadchnou svou daleko vyšší odolností, stejně jako tím, že na nich noha drží mnohem lépe. I na rekreační použití se tedy jeví jako nejlepší možná volba. A to i z toho důvodu, že je možné využít daný pedál spolu s jakýmkoliv typem obuvi.

Nášlapné pedály

Nášlapné pedály

Jedná se o řešení, které je dobré zvolit hlavně ve chvíli, kdy to s jízdou na kole myslíte o něco vážněji. Jejich unikátem je to, že pevně spojí vaši nohu se samotným pedálem. Jejich výhody jsou v daném směru poměrně jasné. V první řadě potěší tím, že eliminují jakékoliv sklouznutí nohy z pedálu. Dále zaujmou i faktem, že přináší mnohem efektivnější záběr. A to z toho důvodu, že noha pomáhá zabírat i při pohybu nahoru.

Negativem tohoto řešení může být celkový nezvyk toho, že noha na pedálu pevně drží. To může být spojeno i s řadou rizikových situací, kdy je v nenadálé chvíli třeba myslet na to, aby byla noha z pedálu vycvaknuta a mohlo dojít k bezpečnému zastavení a sesednutí. Pokud se považujete za zkušenějšího jezdce, je tato volba jako stvořená pro vaše potřeby. Druhou nevýhodou je také fakt, že pro tento typ pedálů budete potřebovat specielní kompatibilní boty, které budou s vašimi pedály fungovat tak, jak mají.

Platformové pedály

Platformové pedály

Jedná se o řešení, které vychází z klasických pedálů, ale oproti nim nabídne mnohem větší plochu, stejně jako povrch, který eliminuje případné sklouznutí obuvi. Tyto pedály jsou určené spíše tam, kde je kladen důraz na okrajové oblasti cyklistiky, kam se řadí třeba BMX, nebo freeride. Tedy na oblasti, kde se počítá s tím, že jezdec může část své jízdy na kole nikoliv jenom sedět, ale bude i stát.

Důležitým poznatkem je také to, že tento typ pedálů je možné vylepšit o takzvané klipsny. Jedná se o podobnou technologii, jako mají nášlapné pedály. Oproti nim však fungují na principu toho, že je na pedálu držena špička nohy, a to ve speciálním pouzdře, ve kterém se bota následně dotáhne. Výhodou tohoto řešení je určitě celková univerzálnost, zatímco nevýhodou je hlavně bezpečnost. Bota nelze z klipsny uvolnit tak jednoduše, jako u pedálů nášlapných.

Hybridní pedály

Hybridní pedály

Pokud vám sortiment připadá příliš úzce zaměřený, je pro vás ideální volba právě tato. Jsou to hybridní pedály. Ty lze využívat nejenom jako pedály klasické, ale lze je využívat stejně jako pedály nášlapné. Při odpočinkové vyjížďce lze tedy jízdu řešit klasicky, zatímco při náročnější trase není problém nacvaknout botu s nášlapným mechanismem. Celý koncept hybridních pedálů vychází z toho, že jedna strana je klasické a druhá je nášlapné. Nevýhody toto řešení nemá v podstatě žádné.

Myslete i na budoucnost

Co dodat na závěr? Že současný trh dokáže nabídnout pro každého ideální řešení. Důležité je určitě myslet nejenom na to, jak jezdíte nyní, ale i do budoucna. A podle toho pedál vybrat.