Driftování na sněhu není jen zábava – poznejte chování vašeho vozu za všech podmínek

Před pár lety o této kratochvíli nikdo nevěděl, v současnosti je to oblíbený sport nebo koníček automobilových nadšenců. Nepotřebujete k němu nic víc než vůz a pořádnou dávku adrenalinu. I když jsou někteří k takové zábavě skeptičtí, poznat chování auta i v náročných podmínkách se na silnici může velmi hodit.

O co se vlastně jedná?

Driftování je vlastně styl jízdy, kdy se řidič vozidlo snaží ukočírovat v přetáčivém smyku. Jeho původ se dá vystopovat do Japonska, kde v tamních horách začaly první ilegální závody někdy v 60. letech minulého století. V současnosti je drifting samostatná sportovní disciplína, která má již své vlastní šampiony i rychlostní rekordy. Ten světový drží Masato Kawabata, který se dokázal dostat do driftu rychlostí 304km/h.

Jak připravit auto?

Pokud se chcete do této adrenalinové zábavy pustit, musíte si na to pořídit správné auto. Na automat rovnou zapomeňte, základem je totiž manuální převodovka. Dále vůz musí mít pohon za zadní kola a samosvorný deferenciál. Podmínkou je také kvalitní zimní přezutí. Ze zákona je sice stanoveno, že hloubka dezénu musí mít minimálně 4 mm, na driftování se však hodí hlubší vzorek. Nezapomeňte také v pneuservisu nechat zkontrolovat seřízení a geometrii kol, aby auto ve smyku dobře drželo balanc. Bezpečnost především.

Pusťte se do akce!

Ovládat auto, které se vymklo kontrole, najít rovnováhu a udržet se na vozovce – to jsou hlavní cíle při driftování. Pokud přidáte více plynu, vůz nabere ostřejší úhel, pokud plyn uberete, úhel se zmenší. Existuje množství různých technik smyku. Naučit se je můžete buď pomocí různých tutoriálů, nebo od zkušených instruktorů ze školy smyku. Některé jsou založené na práci s ruční brzdou, jiné vás naučí efektivně přenášet váhu vozu. Také je velmi dobré znát terén a zůstat ostražití. Na samotnou jízdu se soustřeďte – právě hodláte vyzkoušet vaše auto v extrémních podmínkách. Hlavní ale zůstává užít si samotnou zábavu a adrenalin!