Přeskočit na obsah
Domů » CESTOVÁNÍ » Co dělat na Šumavě? Máme pro vás tipy na super výlety

Co dělat na Šumavě? Máme pro vás tipy na super výlety

Šumava patří mezi nejkrásnější místa v České republice. Najdete zde opravdu široké spektrum různých památek, přírodních úkazů, vyhlídek a akcí. Pokud hledáte ubytování, nebude těžké najít krásnou chatu uprostřed přírody

Šumava se dělí na dvě oblasti

Víte, že se Šumava dělí na chráněnou krajinnou oblast a národní park? Obě tyto oblasti mají ochránit přírodu, zvířata i přirozenou rozmanitost šumavského prostředí. Část, která spadá pod NP, je přísně hlídaná a více dbá na to, aby divoká příroda nebyla absolutně ničím narušena. Obě území jsou pro návštěvníky přístupná, pouze místa, kde je nařízen klid, jsou uzavřena.

Ubytování Šumava

Chcete na Šumavě strávit více dní? V tom případě bude ideální pronajmout si krásnou chatu, která vám nabídne dechberoucí přírodu všude okolo. Chalupa na Šumavě je ideální a levné ubytování pro rodiny s domácími mazlíčky, cyklisty nebo partnery, kteří hledají soukromí. Na své si přijdou i lidé, kteří potřebují pracovat, jelikož se na velkém množství chat lze připojit k WiFi. A v létě můžete využít bazén.

Plánujete strávit čas chozením a objevováním? Modrava je skvělé výchozí místo. Do obce Modrava se pohodlně dostanete autem a autobusem. Další dobrou volbou je obec Srní, kterou proslavil spisovatel Karel Klostermann. I zde najdete velké množství cyklo a turistických tras.

Ledovcová jezera

Dohromady je na Šumavě 8 ledovcových jezer – 5 na českém území a 3 na bavorské straně. Jezera vznikla po odtání ledovců, které postupným tlačením zeminy vytvořily obrovské hráze/morénové valy. V ČR si můžete prohlédnout:

  1. Černé jezero – na severním úbočí Jezerní hory
  2. Čertovo jezero – na jižním svahu Jezerní hory
  3. Jezero Laka – necelé 4 km od Prášil, pod horou Plesná
  4. Prášilské jezero –  v severovýchodním úbočí Polední hory
  5. Plešné jezero – na úpatí hory Plechý

Poslední 3 jezera nebylo možné do pádu železné opony navštívit.

Boubínský prales

Od roku 1858 spadá Boubínský prales do rezervace, proto je příroda zde opravdu krásná a opečovávaná. Prales je 2. nejstarší zachovalý prales v ČR. Pokud chcete podstoupit naučnou stezku měřící 4 kilometry, připravte se, že je lehce náročná. Pokud chcete vyrazit s dětmi nebo na vozíčku, vystačíte si s výletem (1 km) k Boubínskému jezírku. Cesta začíná na parkovišti u osady Kaplice.

Bílá strž

Nejvyšší šumavský vodopád najdete v údolí Bílý potok. Vodopád má úctyhodných 7 metrů! Hned v jeho blízkosti je terasa, ze které je na vodopád skvělý výhled. Od Černého jezera je to po červené turistické trase pouhé 4 kilometry. Pokud se vydáte ze Železné rudy, našlapete cca 12 kilometrů.

Řeka Vydra

Pamatujete si na Vydrýska, kamaráda z večerníčků? Pokud se chcete podívat do vydřího výběhu, kde Vydrýsek bydlel, vydejte se k Turnerově chatě, která vám poskytne občerstvení a při troše štěstí i pohled na krásné vydry. Po naučné stezce od Čeňkovy pily na Antýgl je zakázaný vjezd aut a kol. V místech okolo chaty a uvnitř restaurace je možné spatřit Mainské mývalí kočky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *