Dokáže si automobil při havárii sám zavolat pomoc?

Europoslanci před časem schválili takzvaný systém eCall pro automobily. Tato komunikační platforma by měla pomoci zjednodušit silniční provoz a udělat ho bezpečnějším. Podle jejich schváleného nařízení musí být systém součástí vozů vyrobených v říjnu 2015 a později.

Jednotka podá hlášení

Na jakém principu tato komunikační jednotka pracuje a co přinese do praxe?

  • Palubní jednotka registruje a sleduje GPS polohu, v níž se vůz zrovna nachází.
  • Jakmile se po nárazu na nějakou překážku nebo při srážce s protijedoucím automobilem aktivují airbagy, zhodnotí situaci jako kritickou.
  • Následuje přímé spojení komunikační jednotky eCall s tísňovou linkou 112.
  • Operátorovi, který telefon na lince zvedne, odešle obratem údaje o poloze vozidla.

Přečtěte si také: Jak na úspornou jízdu?

Když si řidič sám pomoci nedokáže

Tento postup pomůže zlepšit dostupnost pomoci při automobilových haváriích. Je to velmi jednoduché. V okamžiku, kdy se systém eCall bude domnívat, že došlo ke krizové situaci, což se zpravidla stane ve chvíli, kdy zaregistruje nafouknutí airbagů, dokáže si ihned sám přivolat pomoc. Ušetří se tak cenný čas, protože řidič havarovaného vozu může být zraněný, a tudíž neschopný si sám zavolat potřebnou pomoc. Jestliže ji systém zavolá sám, stoupá také pravděpodobnost, že záchranka přijede co nejdříve, a zraněným se tak dostane co nejrychlejší pomoci. Díky tomu se podaří zachránit nejeden lidský život. Navíc jde o naprosto bezplatný systém.

Přečtěte si také: Začnou za pět let po amerických silnicích jezdit Fordy bez řidiče?

Pozor na zásah do soukromí

Ovšem někteří kritici už upozorňují, že systém má i určité nevýhody. Jeho aplikace může znamenat i zásah do soukromí posádky automobilu. Systém totiž odesílá operátorovi tísňové linky i další data. Záchranáři se tak z hlášení dozví třeba i to, kolik lidí v havarovaném voze jelo. Prozradí jim to počet zapnutých pásů, který systém zaznamenává. Je ale jasné, že pozitiva převažují nad negativy.

V současných vozech vám nikdo soukromí rušit nebude, vyberte si to pravé -> autobazar 123auta.cz