Pořídili byste si elektrickou motorku?

Ráno se vzbudíte, vytáhnete dobíjecí kabel motorky ze zástrčky a vyrazíte na cestu, aniž byste vzbudili všechny sousedy v ulici. Asi takhle by vypadal váš všední den, pokud byste klasickou mašinu se spalovacím motorem vyměnili za elektromotocykl. Téma elektromobility se v posledních letech probírá snad každý den. Ve středu pozornosti stály dlouhou dobu osobní elektromobily, teď přišla řada i na motorky. Chtít, či nechtít elektrický motocykl? Na to si už musíte odpovědět sami.

U elektromotocyklu nepřijdete o zážitek z jízdy ani o rychlost

Odhoďte předsudky stranou a pokuste se na elektromotocykly nahlížet jako na plnohodnotné konkurenty tradičních strojů. Jediné, co budete muset u motocyklu na baterky oželet, je burácivý zvuk motoru, který jedni milují a druzí nesnáší. U elektromotorek ale rozhodně nepřijdete o pohodlí, zážitek z jízdy, zrychlení ani maximální rychlost.

Moderní elektrické mašiny se pyšní vysokým výkonem a neskutečnou akcelerací. Špičkové stroje jsou vybavené elektromotorem s permanentním magnetem, který jezdci okamžitě poskytne 100 % točivého momentu. Z nuly na sto to zvládnou do tří vteřin a s maximálkou blížící se mnohdy až ke 200 km/h jsou vhodné i pro rychlou jízdu na dálnici či okruhu. Stroje jsou často doplněné o mechanické i elektronické vychytávky, ať už jde o pokročilé brzdové systémy nebo dobře reagující odpružení.

Silniční, terénní i univerzální motorky s elektropohonem

Podle stylu jízdy a účelu použití nabízí trh pestrý výběr elektromotocyklů z kategorií silničních, terénních i univerzálních. S typem motorky úzce souvisí i výběr motopneumatik, které zásadním způsobem ovlivňují jízdní vlastnosti a mají vliv i na dojezd elektromotocyklu.

Silničním strojům sednou například pneu Pirelli Diablo Rosso 3, které jsou určené pro výkonné motocykly. U terénní motorky pak oceníte velkou styčnou plochu špuntů, kterou se vyznačují pneu Pirelli Scorpion MX Extra J. Vliv pneumatik na jízdní vlastnosti si uvědomují i výrobci motorek s elektropohonem, kteří je standardně vybavují jak značkovými komponenty, tak osvědčenými typy pneu.

Elektrickou motorku dobijete doma i ve městě

Velkým tématem motocyklů s elektropohonem je jejich dobíjení a dojezd. Nutno podotknout, že technologie akumulátorů se soustavně vylepšuje a přináší uspokojivé výsledky. Dnešní mašiny na baterky tak zvládnou na jedno nabití ujet i přes 200 kilometrů. Doplnit šťávu jim můžete na kterékoliv dobíjecí stanici. Je pravda, že jich u nás až tolik není, dá se však předpokládat, že se bude situace měnit k lepšímu.

Na druhou stranu bude „tankování“ vždy logisticky náročnější a zdlouhavější než u motorek se spalovacím motorem. Baterky ale bez problémů dobijete i doma, a to bez potřeby zvláštní zásuvky. Počítejte však s tím, že se doba dobíjení protáhne o několik hodin.

Motocykl na baterky: do města a na kratší projížďky ideální

Pokud vyrážíte na motorce stovky až tisíce kilometrů a podnikáte motovýlety i do méně technologicky vyspělých zemí, můžete s elektromotocyklem narazit. Dobití baterií musíte dobře naplánovat, abyste s předstihem dorazili k nejbližší nabíjecí stanici.

Elektromotocykly mají v tuto chvíli význam pro zejména pro ty, kteří hledají dobře ovladatelný stroj do města s nízkými provozními náklady. S dojezdem kolem dvou set kilometrů se můžete vydat i na kratší projížďky a výlety, aniž byste museli v průběhu cesty dobíjet. Nesmíte však po příjezdu domů zapomenout motocykl připojit do zásuvky, jinak se další den jen tak neprojedete.

Do světa elektromobility vstoupil i Harley Davidson

Výměna spalovacích motorů za elektropohony už není jen výsadou technologických vizionářů a experimentátorů. Na trh s elektromotocykly vstupují i zvučná jména. Elektromobilitě se nebrání ani Harley Davidson, který je známý svým tradičním a spíše konzervativním přístupem. Jeho vlajkovou lodí je Harley-Davidson LiveWire s výkonným elektrickým motorem Revelation.

Vysokonapěťová baterie poskytne dojezd úctyhodných 158 km v městském provozu. Po připojení na veřejnou nabíjecí stanici se do plné kapacity dobije během hodiny. Harley už v základu vybavil svůj stroj špičkovými pneumatikami MICHELIN Scorcher Sport. S Michelinem přitom spolupracuje dlouhodobě, například typ pneu Michelin Scorcher 31 používá u většiny modelů Harley-Davidson Sportster či Dyna.

Jak jste na tom vy? Koupili byste si motorku s elektropohonem, nebo ne? Ať už se k elektromobilitě stavíte jakkoliv, buďte si jistí, že o ní i v souvislosti s motocykly uslyšíte ještě častěji než doposud.

Zdroj fotografií: Unsplash.com