Luxusní lůžkoviny si představujeme každý jinak. Které hledáte vy?

Spánek je velice důležitý pro naše zdraví i pro správné fungování kognitivních funkcí, jako je koncentrace, rychlost myšlení, pozornost, schopnost pochopení či řečové funkce. Dlouhodobé poruchy spánku mohou vést ke vzniku závažných psychických poruch i jiných onemocnění. Vždyť spánek – to je třetina našeho života, která má sloužit k dobíjení naší energie. Kvalitu spánku přitom mohou ovlivňovat různé maličkosti.

Nepřeceňujte postel

Nejčastěji zbytečně přeceňujeme postel. Obvykle do ní investujeme poměrně horentní částky, a pak nám je líto si připlatit za kvalitní přikrývku, polštář nebo povlečení. Přitom na posteli záleží téměř nejméně. Určitě je důležité vybrat si správě matraci, avšak než investovat do různých výstřelků, jako jsou třeba různé pohankové výplně, je lepší vsadit na osvědčenou klasiku a spíše se rozhodovat mezi různě tvrdými matracemi.

Nesmíme zapomínat na to, že ne všechny vychytávky jsou univerzálně vhodné. Třeba zónové matrace bývají zcela nevhodné nejen pro děti, ale i pro lidi s menší postavou. U manželských postelí je též dobré zvažovat, jestli je pro vás vhodná skutečně jedna spojená matrace. Pokud se výrazně liší preference na tvrdost matrace mezi partnery, nebo mají partneři výrazně jinou hmotnost, je lepší volit matrace oddělené.

Univerzální přikrývky neexistují

Pokud chceme spát zdravě, je vhodné mít různé letní a zimní přikrývky. Ve zdravé ložnici bychom se měli snažit co nejvíce snížit teplotu pro spánek. V zimě vypnutím topením a pořízením si luxusní přikrývky s hřejivým efektem. V létě to bude o něco horší, pokud tedy neplánujete ložnici klimatizovat, ale pomůže zas tenčí letní přikrývka.

Záleží rovněž na povlečení

O tepelnou pohodu se stará i povlečení. Letní s hladkou úpravou pocitově chladí. Obvykle se používá bavlněné povlečení, zajímavými hity jsou bambusová povlečení či ta z lyocellu, což je materiál vyráběný z regenerované celulózy, tedy například z dřevní hmoty. Hřejivé povlečení je pak z flanelu, z mikroflanelu či z mikrofleece.

Jak vypadá luxusní povlečení?

Každý máme na luxusní povlečení jiný pohled. Pro některé z nás je to saténové povlečení. Nemusí jít o žádné umělé vlákno. Bavlněný satén se umí lesknout luxusem stejně jako umělá vlákna. Jiní za luxus pokládají třeba extrémně trvanlivý a pevný damašek. U dalších z nás jde zejména o různé vzory, třeba s aktuálně módními 3D efekty. Pravý luxus by měl spočívat vždy v kvalitě. Tou je životnost povlečení, jeho vláken i barev, ale i v bezúdržbovosti (bez nutnosti žehlení) a samozřejmě ve zdařilém designu.

Luxus lůžkovin vychází i z inovací

Luxusní lůžkoviny však musí nabízet především inovativní změny k lepšímu. Nejen v reklamních sloganech, ale ve skutečném zlepšení kvality našeho spánku a zdraví.Opět jsme se vrátili třeba k osvědčeným péřovým přikrývkám. Peří bylo nařčeno z toho, že způsobuje alergie. Nepotvrdil to však žádný z výzkumů. Navíc moderní lůžkoviny z peří se vyrábí jinými technologiemi. Dají se proto rovněž prát a není nutné peří čistit tak pracně, jako v minulosti. Peří dnes prostě může se správným pracím prostředkem i do pračky.

Zajímavými moderními vychytávkami jsou pak třeba přikrývky s aloe vera. Mají antialergickou úpravu, jsou schopné mírnit bolesti svalů a kloubů, jsou navíc extra jemné a vzdušné. Vyrábí se z prémiového polyesterového vlákna s 3 procenty aloe vera. Dvě vrstvy dutého vlákna vytváří vzduchovou kapsu, která dělá přikrývku teplou, ale vzdušnou současně. Je proto použitelná celoročně. Přikrývku lze doplnit polštářem, který má po straně zip. Díky němu lze z polštáře odebírat náplň tak, aby bylo její množství ideální pro každého majitele polštáře. Ne všichni preferujeme přeplněné polštáře. Obsažené aloe vera slibuje antibakteriální účinky – hubí bakterie, ale rovněž roztoče.