Domů » Jak během dovolené nepřibrat?

Jak během dovolené nepřibrat?

jak na dovolené nepřibrat

Léto je v plném proudu, spolu s ním čas letních dovolených. Během nich se mění naše každodenní zvyky, porušujeme rutinu, nedbáme tolik na zdravý jídelníček. Jak také jinak, když během výletů často musíme vzít za vděk tím, co se nám naskytne? Výsledkem pak bývá nějaké to kilo navíc, které se nám ani trochu nelíbí. Obzvlášť, když nosíme plavky, tílka, kraťasy a sukně.

Dovolená není maraton, udělejte si čas sami na sebe

Dovolená je časem, kdy svému tělu i mysli dopřejeme čas na odpočinek, zregenerujeme, načerpáme energii do dalších dní. Měli bychom si během ní nejen užívat, ale také najít čas sami na sebe. Kde začít? Ideálně u stravovacích návyků.

To, že odjedeme na dovolenou totiž neznamená, že se automaticky podřídíme a budeme se stravovat nezdravě. Typickým příkladem je situace, kdy vyrážíme na výlet do místa, kde není žádná restaurace ani obchod s potravinami. Ráno se tak vydatně nasnídáme s tím, že pak celý den vydržíme bez jídla a večer vše napravíme bohatou večeří. To ale není ta správná cesta.

Stejně tak je dobré se vyvarovat nadměrné konzumace jídla jen proto, že máte dlouhou chvíli a nevíte, co dělat.

Zdravé stravovací návyky i na dovolené

Jídlo k dovolené patří, mnozí z nás právě během ní najdou odvahu k tomu, aby ochutnali něco nového. To nám ale nesmí zabránit v dodržování zásad zdravého stravování, které jsou podstatné pro dobře fungující metabolismus. Jak tedy na to, abychom během dovolené nepřibrali?

Pravidelná strava je základ

Základem správně fungujícího metabolismu je pravidelná a zdravá strava s optimálním poměrem základních makroživin (sacharidy, tuky, bílkoviny). Jíst bychom měli menší porce a častěji, ideálně 5-6krát denně.

zdravá strava

Nečekejte na okamžik, kdy vám bude v břiše kručet, jídlo si rovnoměrně rozložte do celého dne. Začněte snídaní bohatou na bílkoviny, pokračujte malou svačinou, obědem a zase svačinou. Den zakončete večeří, kterou si dáte dvě až tři hodiny před spánkem.

Jezte pomalu, jídlo dobře rozkousejte

Jídlo konzumujte pomalu, dobře ho rozžvýkejte. Nepřejídejte se. Špatně rozkousaná strava může v zažívacím ústrojí vyvolat řadu potíží jako zácpa, pálení žáhy, bolest žaludku a další.

Víte, že právě kousání nastartuje proces trávení? Sliny totiž obsahují enzymy, které pomohou stravu předtrávit.

Dodržujte pitný režim

Každý den vypijte 3 litry vody, dejte přednost čisté vodě, neslazeným minerálkám a bylinným čajům. Obzvlášť během parných dní si příjem tekutin hlídejte, aby nedošlo k přehřátí organismu.

pitný režim lahev s vodou

Pijte postupně v průběhu celého dne. Organismus nastartujte ráno sklenicí vody ihned po probuzení, pijte po menších dávkách, ale častěji. Nesnažte se pitný režim dohánět večer, kdy zjistíte, že jste nic nevypili. Tělo by pak ve spánku neregenerovalo, naopak by se soustředilo na filtrování tekutin.

Nezapomínejte na pohyb

Dovolená neznamená jen ležení na lehátku u vody. Její součástí by měl být i pohyb. Vydejte se na procházku okolní přírodou, zajezděte si na kole, zaběhejte si při východu slunce. Osvěžte se v bazénu, udělejte něco pro svoje tělo.

Sladkosti nahraďte

Snažte se vyhýbat sladkostem, které jsou častou součástí batohů jako svačinka. Raději je nahraďte zeleninou, proteinovými, sladkými a slanými tyčinkami.

Náš tip: Co si takhle připravit třeba proteinovou palačinku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *